Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divor strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divor strainatate

buna ziua, am domiciliul in Romania, iar sotia este cetatean strain in franta cu domiciliul acolo. casatoria este facuta in romania.avem un copil minor care sta cu mine.
ce acte sunt necesare pentru divort? trebuie sa traduc aceste acte, trebuie sa fac dovada domiciliului meu cu buletinul, care va trebui tradus in franceza si comunicat ei? cum ma sfatuiti? multumesc!
Legea aplicabila este cea romana, deci divortul va avea loc la Judecatoria Sectorului 1 Bucuresti.

Cererea de divort. Poate fi realizata de parti sau, mai indicat, redactata de un avocat
Certificat casatorie in original
Copii de pe certificatele de nastere ale copiilor minori din casatorie
Taxa de timbru, in cazul divortului de 39 lei
Timbre judiciare
dovezi privind veniturile sotilor
documente de proprietate ale imobilelor detinute
alte documente privind bunurile detinute in comun

Sotia va trebuii citata in Franta. Dvs va trebuii sa traduceti citatia.

voi traduce citatia, dar trebuie traduse si transmise si celelalte acte precum certificatele de nastere si casatorie?multumesc!
Alex_Munteanu a scris:

Legea aplicabila este cea romana, deci divortul va avea loc la Judecatoria Sectorului 1 Bucuresti.

......

De unde ati dedus asta ...?

Art.3 din Regulamentul (CE) nr. 2201/2003 al Consiliului, din 27 noiembrie 2003, privind competenta, recunoasterea si executarea hotararilor judecatoresti in materie matrimoniala si in materia raspunderii parintesti :
(1) Sunt competente sa hotarasca in problemele privind divortul, separarea de drept si anularea casatoriei instantele judecatoresti din statul membru:
(a) pe teritoriul caruia se afla:
- resedinta obisnuita a sotilor sau
- ultima resedinta obisnuita a sotilor in conditiile in care unul dintre ei inca locuieste acolo sau
- resedinta obisnuita a paratului sau
- in caz de cerere comuna, resedinta obisnuita a unuia dintre soti sau
- resedinta obisnuita a reclamantului in cazul in care acesta a locuit acolo cel putin un an imediat inaintea introducerii cererii sau - resedinta obisnuita a reclamantului in cazul in care acesta a locuit acolo cel putin sase luni imediat inaintea introducerii cererii si in cazul in care acesta este fie resortisant al statului membru respectiv, fie, in cazul Regatului Unit si al Irlandei, are "domiciliul" in acel loc;
(b) de cetatenie a celor doi soti sau, in cazul Regatului Unit si al Irlandei, statul "domiciliului" comun.
(2) In sensul prezentului regulament, termenul "domiciliu" se interpreteaza in sensul sistemelor de drept ale Regatului Unit si Irlandei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
casatoria este in Romania, nu am declarat-o acolo. daca se judeca aici eu trebuie sa traduc certificatele de casatorie si de nastere copil pentru a le comunica sotiei cetatean strain? ea nu are cetatenie romana! va rog mult cu un raspuns.
freeelis a scris:

Alex_Munteanu a scris:

Legea aplicabila este cea romana, deci divortul va avea loc la Judecatoria Sectorului 1 Bucuresti.

......

De unde ati dedus asta ...?

Art.3 din Regulamentul (CE) nr. 2201/2003 al Consiliului, din 27 noiembrie 2003, privind competenta, recunoasterea si executarea hotararilor judecatoresti in materie matrimoniala si in materia raspunderii parintesti :
(1) Sunt competente sa hotarasca in problemele privind divortul, separarea de drept si anularea casatoriei instantele judecatoresti din statul membru:
(a) pe teritoriul caruia se afla:
- resedinta obisnuita a sotilor sau
- ultima resedinta obisnuita a sotilor in conditiile in care unul dintre ei inca locuieste acolo sau
- resedinta obisnuita a paratului sau
- in caz de cerere comuna, resedinta obisnuita a unuia dintre soti sau
- resedinta obisnuita a reclamantului in cazul in care acesta a locuit acolo cel putin un an imediat inaintea introducerii cererii sau - resedinta obisnuita a reclamantului in cazul in care acesta a locuit acolo cel putin sase luni imediat inaintea introducerii cererii si in cazul in care acesta este fie resortisant al statului membru respectiv, fie, in cazul Regatului Unit si al Irlandei, are "domiciliul" in acel loc;
(b) de cetatenie a celor doi soti sau, in cazul Regatului Unit si al Irlandei, statul "domiciliului" comun.
(2) In sensul prezentului regulament, termenul "domiciliu" se interpreteaza in sensul sistemelor de drept ale Regatului Unit si Irlandei.

Din mesaj se intelege ca sotii nu au un domiciliu comun.

Regulamentul (CE) nr. 2201/2003
- resedinta obisnuita a reclamantului in cazul in care acesta a locuit acolo cel putin un an imediat inaintea introducerii cererii sau - resedinta obisnuita a reclamantului in cazul in care acesta a locuit acolo cel putin sase luni imediat inaintea introducerii cererii si in cazul in care acesta este fie resortisant al statului membru respectiv, fie, in cazul Regatului Unit si al Irlandei, are "domiciliul" in acel loc;

Legea 105/1992
„In lipsa de cetatenie comuna sau de domiciliu comun, relatiile personale sau patrimoniale dintre soti sint supuse legii statului pe teritoriul caruia au ori au avut resedinta comuna sau cu care intretin in comun cele mai strinse legaturi.”

In cazul in care instantele romane sint competente, potrivit dispozitiilor prezentului capitol, si nu se poate stabili care anume dintre ele este indreptatita sa solutioneze procesul, cererea va fi indreptata, potrivit regulilor de competenta materiala, la Judecatoria sectorului 1 al municipiului Bucuresti sau la Tribunalul municipiului Bucuresti.