Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Diferente de pret
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Diferente de pret

Buna ziua,

Am urmatoarea problema: am intrare in stoc en gros marfa 500buc la pret 10lei pe data de 01.08.2011 si pe data de de 20.08.2011 am ramas cu 200buc nevandute la pret de 10lei.Furnizorul a ieftinit produsul la 8 lei/bucata. Intrebarea mea este ce fac cu aceste 200buc nevandute la pret de 10lei? Am voie, legal, sa fac P.V. de micsorare pret de la 10lei la 8lei? Daca da, care ar fi inregistrarea contabila?

Multumesc
Furnizorul a trimis si factura de reducere de pret? Daca da, aveti 371=401 -2000 si 371=401 1600( daca tineti evidenta cantitativ ) daca este doar valoric aveti doar 401=609.daca nu aveti act de la furnizor, nu puteti opera o reducere de pret de la sine.
Furnizorul nu acorda pentru marfa respectiva nimic pentru reducerea de pret. Eu nu mai pot vinde marfa la 10 lei pentru ca nu o cumpara nimeni. Si eu in acest caz ce fac?

Multumesc pentru raspuns
faceti retur
nu se accepta nici retur
Fiind vorba de vanzare cu ridicata, dvs. tineti evidenta stocului cantitativ-valoric pe fise. Ce metoda ati adoptat? FIFO, LIFO sau a pretului mediu ponderat?

La aprovizionare ati facut nota contabila:
371 = 401 cu 10 lei.

La vanzare ati facut notele:
411= 707 cu 10 lei
si descarcarea de gestiune
607 = 371 cu 10 lei.

Acum dupa scaderea pretului faceti notele:
411 = 707 cu 8 lei
si descarcarea de gestiune
607 = 371 cu 10 lei.