Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intrarea prin efractie sau violarea de domiciliu...nu ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intrarea prin efractie sau violarea de domiciliu...nu stiu !!!

Cum se pedepsesc. la ora asta. cele doua ? Cineva ma acuza PE NEDREPT ca am intrat cu chei potrivite in casa si nu am facut altceva decat sa ii umblu in mancare - sa-i mananc mancarea ....Ce ziceti ?
este furt calificat.
Furt calificat-art.209 c.p.
Da, este furt calificat, art 209, lit i) "furtul savarsit prin efractie, escaladare sau prin folisirea unei chei adevarate, ori a unei chei mincinoase" iar violarea de domiciiu este absorbita in aceasta infractiune. Incercati sa va intelegeti cu cel care va acuza sa nu faca plangere.
NU AM DE CE SA MA INTELEG PENTRU CA NU S-A INTAMPLAT NIMIC VB DE O FAPTA INEXISTENTA SI DE O PERSOANA RAU VOITOARE.......INTREBAM DOAR CE DRACU VREA PERSOANA SA-MI FACA CU ACEASTA ACUZATIE - UNDE BATE DE FAPT ASTA ERA ..MULTUMESC
In situatia in care aceasta fapta este imaginara si respectiva persoana face plangere la politie pt infractiunea de furt calificat, numai ca sa va faca rau, aveti posibilitartea sa ii faceti plangere pt "denuntare calomnioasa".