Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sechestru asigurator...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sechestru asigurator...

..in speta avem un bun ipotecat cu vreo 3 ipoteci in favoarea unei banci...apoi se dispune de organul de urmarire penala un sechestru asigurator... se inscrie ulterior ipotecilor in cf...creditorul(banca)incepe executarea silita...potentialii cumparatori se retrag intrucat exista sechestrul cu atat mai mult cu cat acest sechestru indisponibilizeaza bunul...am vazut o speta prin care se respinge cererea de ridicare a sechestrului si in care se precizeaza ca in caz ca se dispune condamnarea inculpatului , valorificarea bunului in baza sechestrului are prioritate fata ipotecile conventionale chiar daca s-a dispus pt garantarea recuperarii pagubei produse prin infractiune unui tert...deci tertul este preferat fata de o banca desi ambele interese ocrotite sunt private...ciudat?...
ContSters4579, utilizator
AM O SPETA ASEMENATOARE...BANCA NU L-A EXECUTAT DESI AR FI PUTUT SA O FACA DE 3 ANI....SI NU VA PUTEA PINA LA RAMANEREA DEF. SI IREVOCABILA A SENTINTEI...TOTUSI NICI PARTEA VATAMATA NU POATE SOLICITA EXECUTAREA BUNULUI AIND IN VEDERE IPOTECA DE RANG I A BANCII.....E LA MIJLOC
Ciudat , @ovi_dragomir. De ce s-ar acorda prioritate platii pagubei unei tert , ar fi acesta un privilegiu, cata vreme ipotecile erau inscrise anterior , ori , cum se spune ,,primul in timp, primul in drept,, .
Nu am idee cum ar fi posibil, dar bancile trebuie sa ,,se indestuleze ,, cu prioritate si poate mai ramane si tertului vatamat ceva B-)
Oricum , sa ne anunti si pe noi cum se termina ...
am intalnit o speta asemenatoare insa bancile in calitatea lor de creditori au avut intaietate la recuperarea creantelor.
ptr ca se poate presupune ca bunul poprit chiar de banca , in cazurile penale, sa faca obiectul material al infractiunii