avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acte necesare la angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acte necesare la angajare

Avand in vedere Legea 263/2010 ,la angajarea unui pensionar se va cere ,printre altele si decizia de pensionare ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:37, 8 Septembrie 2011
da
este in fond si in drept acul prin care atesta calitatea de pensionar,
veti depune in copie decizia si talonul
conf art.56 c CIM inceteazade drept la indeplinirea ....., eu am cerut incetarea acestui contract si incheierea unui alt contract (am obtinut anterior promisiunea directorului ca voi lucra in continuare ). Deci ptr. a incheia un nou contract am nevoie de decizia de pensionare ? sau cum pot continua activitatea ? va multumesc.
daca este vorba despre o functie publica , atunci situatia sta altfel...
daca nu, tunci este necesara decizia de pensionare, iar cu aceasa ''directorul'' va emite o dispozitie de relocare pe un post similar ori pe acelasi post ramas vacant...
este soc. privata.
Legea 263/2010:
ART. 114
(1) În sistemul public de pensii, plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care a intervenit una dintre următoarele cauze:
............................
b) pensionarul, beneficiar al unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate parţiale, se regăseşte în una dintre situaţiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I, II sau IV, cu excepţia consilierilor locali sau judeţeni;
(printre altele , angajat cu cim)
.............................
e) pensionarul de invaliditate, încadrat în gradul I sau II, se regăseşte în una dintre situaţiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I, II sau IV, cu excepţia consilierilor locali sau judeţeni;
f) pensionarul de invaliditate, încadrat în gradul III, se regăseşte în una dintre situaţiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I sau II, depăşind jumătate din programul normal de lucru al locului de muncă respectiv;

Alte discuții în legătură

Pensia de invaliditate - la cine se suspenda ! AriLocus AriLocus [b]Legea 263/2010[/b] Art. 114. - (1) In sistemul public de pensii, plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care a intervenit una ... (vezi toată discuția)
Desfasurare activitati pe contract de colaborare danzarra danzarra Sunt pensionat pe caz de boala gradul 2,daca detin un PFA pot face contracte de coiaborare fara a pierde pensia? (vezi toată discuția)
Pfa - pensie de invaliditate gr ii dadica dadica Buna ziua, Sunt pensionara de invaliditate gr.II,am 42 ani,si am lucrat in cadrul Jandarmeriei. Pot sa-mi deschid un PFA? Cu stima. (vezi toată discuția)