Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acte necesare la angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acte necesare la angajare

Avand in vedere Legea 263/2010 ,la angajarea unui pensionar se va cere ,printre altele si decizia de pensionare ?
da
este in fond si in drept acul prin care atesta calitatea de pensionar,
veti depune in copie decizia si talonul
conf art.56 c CIM inceteazade drept la indeplinirea ....., eu am cerut incetarea acestui contract si incheierea unui alt contract (am obtinut anterior promisiunea directorului ca voi lucra in continuare ). Deci ptr. a incheia un nou contract am nevoie de decizia de pensionare ? sau cum pot continua activitatea ? va multumesc.
daca este vorba despre o functie publica , atunci situatia sta altfel...
daca nu, tunci este necesara decizia de pensionare, iar cu aceasa ''directorul'' va emite o dispozitie de relocare pe un post similar ori pe acelasi post ramas vacant...
este soc. privata.
Legea 263/2010:
ART. 114
(1) În sistemul public de pensii, plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care a intervenit una dintre următoarele cauze:
............................
b) pensionarul, beneficiar al unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate parţiale, se regăseşte în una dintre situaţiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I, II sau IV, cu excepţia consilierilor locali sau judeţeni;
(printre altele , angajat cu cim)
.............................
e) pensionarul de invaliditate, încadrat în gradul I sau II, se regăseşte în una dintre situaţiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I, II sau IV, cu excepţia consilierilor locali sau judeţeni;
f) pensionarul de invaliditate, încadrat în gradul III, se regăseşte în una dintre situaţiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I sau II, depăşind jumătate din programul normal de lucru al locului de muncă respectiv;