Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... contabilitate intrepr ind
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

contabilitate intrepr ind

Am deschis o ii avand ca obiect de activitate comert cu amanuntul si vreau sa-mi tin singura contabilitatea! Nu stiu sigur daca:
- facturile, respectiv chitantele cu care am achitat marfa se trec in rublica de plati?
- cum se face inregistrarea facturilor cu care am cumparat niste tabla si diverse materiale pentru construirea unei tonete, platesc chirie pe teren;
- cand se depune depune declaratia la cass?
va rog mult sa ma ajutati ca nu gasesc raspunsuri exacte!
Va multumesc anticipat!
Pentru asemenea activitate contabilitatea se tine in partida dubla de catre cine este calificat s-o faca.Va expuneti la probleme cu fiscul,cu furnizorii,cu stabilirea impozitului pe profit...etc.
Sugestie: angajati-va contabil.
In astfel de situatii se poate tine contabilitate si in partida simpla si este mult mai usor!
Va trebuie cateva registre pe care puteti sa le completati singura.
ex.
registru de inventar(inregistrat la finante)
registru jurnal de incasari si plati(inregistrat la finante)
registru unic de control (se ia de la finante)
# jurnal pentru vanzari
# jurnal pentru cumparari # = daca sunteti platitor de T.V.A.
nota de receptie si constatari.
este bine sa colaborati cu un contabil pana va dati pe brazda!:-/
SUCCES....=D>
IOANBRADEA a scris:

In astfel de situatii se poate tine contabilitate si in partida simpla si este mult mai usor!
Va trebuie cateva registre pe care puteti sa le completati singura.
ex.
registru de inventar(inregistrat la finante)
registru jurnal de incasari si plati(inregistrat la finante)
registru unic de control (se ia de la finante)
# jurnal pentru vanzari
# jurnal pentru cumparari # = daca sunteti platitor de T.V.A.
nota de receptie si constatari.
este bine sa colaborati cu un contabil pana va dati pe brazda!:-/
SUCCES....=D>
am luat toate acestea, inclusiv casa de marcat
mai am ceva informatii, dar vroiam sa fiu sigura ca asa bag facturile de la furnizori! mai am cateva cunostinte de contabilitate dar nu am tinut niciodata evidenta! de aceea va rog daca ma puteti ajuta!

anelise, utilizator
Toate facturile aferente achizitiilor se trec in registrul jurnal de incasari si plati la rubrica plati,
indiferent daca acestea sunt destinate revanzarii prin magazinul propriu sau sunt pentru nevoile firmei,deoarece se considera cheltuieli. (a se vedea ce cheltuieli sunt deductibile!)
Dupa ce v-i se elibereaza decizia de impunere de la administratia financiara teritoriala va trebui sa mergeti cu ea la cass pentru a va stabili contributia pentru fondul de sanatate.
Aceasta se stabileste in functie de venitul estimat declarat de catre d-voastra la finante:thumbup:
Fiind o gestiune cu amanuntul aceasta presupune stoc de marfa,adaos comercial,TVA neexigibila,descarcarea gestiunii cu adaos mediu calculat,cheltuiala cu marfa, TVA neexigibil aferent vanzarii lunare,etc.De asemenea o evidenta a soldurilor pe furnizori mi se pare imperios necesara.Iata un minimum de probleme ce ti le poate pune aceasta activitate dar pot fi si altele.Ramin la parerea ca evidenta in partida dubla ramine cea mai clara forma de evidenta.Nu vreau sa descurajez pe nimeni, dimpotriva, dar ganditi-va si la o activitate de succes, cu rulaj mai mare de marfa si la necesitatea ca totul sa fie clar si la indemina.