avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 270 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna pentru 1/2 norma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna pentru 1/2 norma

De cate zile de concediu beneficiaza o persoana angajata cu 1/2 norma?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:04, 22 Septembrie 2008
Ma scuzati,dar intrebarea suna ca si cea din vremea copilariei, "palarie'ntr-un picior,ghici ciuperca ce'i ?"
Daca norma intreaga este X zile, atunci 1/2 = Y si mai depinde si de vechimea in munca.
De acelasi numar de zile ca un angajat cu norma intreaga.
Argumente:
1. Indemnizatia de concediu de odihna va fi calculata la salariul de 4 ore pe zi;
2. Fiecare zi de concediu de odihna va fi pentru salariat egala cu 4 ore - restul de 4 ore reprezinta timpul sau liber, asa cum era si cand era la serviciu.
3. Art.140(4) din Codul muncii, care spunea: "Durata concediului de odihnă anual pentru salariaţii cu contract individual de munca cu timp parţial se acordă proporţional cu timpul efectiv lucrat", a fost abrogat de OUG 65/2005.
eu.ro.lex a scris:

Ma scuzati,dar intrebarea suna ca si cea din vremea copilariei, "palarie'ntr-un picior,ghici ciuperca ce'i ?"
Daca norma intreaga este X zile, atunci 1/2 = Y si mai depinde si de vechimea in munca.

Va beneficia de acelasi nr. de zile ca si un salariat cu norma intreaga plata efectiva a c.o. fiind corespunzatoare pentru 4 ore.
Aici am si eu o intrebare.
In fapt: un job cu 8 ore si inca unul cu 2 ore. 25 zile de co conf. vechimii in munca, reglementate prin CCM la ambele firme.
Intrebarea este: in perioada cat sunt in co, primesc indeminzatia de co aferenta de la ambele firme, nu?
Da, daca sunteti concomitent in CO la ambele firme.

Alte discuții în legătură

Concediu odihna miki.mihaela2006 miki.mihaela2006 Buna ziua. Am 2 nelamuriri. 1.\"Concediul de odihna se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat in timpul unui an\". Prin urmare , un salariat care ... (vezi toată discuția)
Concediu odihna si indemnizatie AltaMihaela AltaMihaela Buna ziua, Sunt angajata in cadrul unei societati pe un proiect POSDRU cu norma de 4 ore/zi, pe durata determinata si la o alta societate cu alta jumatate ... (vezi toată discuția)
Concediu la cim de 4h/zi mlc1 mlc1 Buna ziua, va rog sa imi suneti la un contract de 4 ore pe zi perioada nedeterminata se poate pune un nr minim de 11 zile de concediu pe an? Multumesc. Dar ... (vezi toată discuția)