Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna pentru 1/2 norma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna pentru 1/2 norma

De cate zile de concediu beneficiaza o persoana angajata cu 1/2 norma?
Ma scuzati,dar intrebarea suna ca si cea din vremea copilariei, "palarie'ntr-un picior,ghici ciuperca ce'i ?"
Daca norma intreaga este X zile, atunci 1/2 = Y si mai depinde si de vechimea in munca.
De acelasi numar de zile ca un angajat cu norma intreaga.
Argumente:
1. Indemnizatia de concediu de odihna va fi calculata la salariul de 4 ore pe zi;
2. Fiecare zi de concediu de odihna va fi pentru salariat egala cu 4 ore - restul de 4 ore reprezinta timpul sau liber, asa cum era si cand era la serviciu.
3. Art.140(4) din Codul muncii, care spunea: "Durata concediului de odihnă anual pentru salariaţii cu contract individual de munca cu timp parţial se acordă proporţional cu timpul efectiv lucrat", a fost abrogat de OUG 65/2005.
eu.ro.lex a scris:

Ma scuzati,dar intrebarea suna ca si cea din vremea copilariei, "palarie'ntr-un picior,ghici ciuperca ce'i ?"
Daca norma intreaga este X zile, atunci 1/2 = Y si mai depinde si de vechimea in munca.

Va beneficia de acelasi nr. de zile ca si un salariat cu norma intreaga plata efectiva a c.o. fiind corespunzatoare pentru 4 ore.
Aici am si eu o intrebare.
In fapt: un job cu 8 ore si inca unul cu 2 ore. 25 zile de co conf. vechimii in munca, reglementate prin CCM la ambele firme.
Intrebarea este: in perioada cat sunt in co, primesc indeminzatia de co aferenta de la ambele firme, nu?
Da, daca sunteti concomitent in CO la ambele firme.