Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Radet nu-mi aproba debransarea din cauza unui vecin!!!!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Radet nu-mi aproba debransarea din cauza unui vecin!!!!

Deci , o sa incerc sa fiu cat se poate de scurta sa nu plictisesc pe nimeni.

Asadar : am reusit si ne-am montat centala pe gaze. Insa unul dintre vecini respectiv vecinul de dedesupt s-a razgandit si nu mai e de acord cu aceasta centrala.

Noi am taiat tevile pentru ca vecinii de la 2 si 3 nu le mai au si practic asta a fost dorinta lui , sa-si taie tevile si sa-si aeriseasca singur caloriferele.

Acum cei de la Radet vor sa vada ca el si-a montat aceste aerisitoare dar dumnealui nu imi da drumul la usa si ma tot ameninta ca o sa ma dea in judecata ca mi-am pus centrala fara acordul dumnealui.

Ce pot face??:(( Voi si nevoita sa platesc si incalzirea furnizata de Radet si Gazele de la Distrigaz???#-o
Anaalina a scris:

Deci , o sa incerc sa fiu cat se poate de scurta sa nu plictisesc pe nimeni.

Asadar : am reusit si ne-am montat centala pe gaze. Insa unul dintre vecini respectiv vecinul de dedesupt s-a razgandit si nu mai e de acord cu aceasta centrala.

Noi am taiat tevile pentru ca vecinii de la 2 si 3 nu le mai au si practic asta a fost dorinta lui , sa-si taie tevile si sa-si aeriseasca singur caloriferele.

Acum cei de la Radet vor sa vada ca el si-a montat aceste aerisitoare dar dumnealui nu imi da drumul la usa si ma tot ameninta ca o sa ma dea in judecata ca mi-am pus centrala fara acordul dumnealui.

Ce pot face??:(( Voi si nevoita sa platesc si incalzirea furnizata de Radet si Gazele de la Distrigaz???#-o
atita timp cit ati avut initial acordul acestuia, poate sa faca si tumbe in fata blocului, ca nu mai are ce face.
referitor la taierea acelor tevi de incalzire (probabil despre ele este vb), nu cred ca a fost bine ca le-ati taiat nici dvs, nici ceilalti de deasupra; instalatia trebuia ca instalatia sa ramina intacta.
daca ati facut procesul verbal de debransare cu cei de la radet, si ati si depus o copie a acestuia la asociatie, nu mai aveti de ce sa va faceti probleme in privinta costurilor pentru apa calda si incalzire.
Procesul verbal nu este incheiat, mi s-a spus ca il va incheia in momentul in care vede aceste aerisitoare. Acordul lui initial este pe un formular care s-a schimbat intre timp si cei de la Radet vor ca sa-mi semneze si pe noul formular.

Va dati seama ca nu va semna nici mort#-o#-o

Mi s-a spus sa mai astept pana la furnizarea caldurii si apoi sa-l dau in judecata pentru ca nu mi-a aratat aceste aerisitoare. Nici nu mai stim ce sa facem. Exista o baza legala?? Cum sa procedem??
Anaalina a scris:

Procesul verbal nu este incheiat, mi s-a spus ca il va incheia in momentul in care vede aceste aerisitoare. Acordul lui initial este pe un formular care s-a schimbat intre timp si cei de la Radet vor ca sa-mi semneze si pe noul formular.

Va dati seama ca nu va semna nici mort#-o#-o

Mi s-a spus sa mai astept pana la furnizarea caldurii si apoi sa-l dau in judecata pentru ca nu mi-a aratat aceste aerisitoare. Nici nu mai stim ce sa facem. Exista o baza legala?? Cum sa procedem??
nu are de ce sa va mai ceara iarasi acordul vecinului, pe noul formular, dvs avind deja acordul lui.
in ceea ce priveste aceste aerisitoare, puteti afirma celor de la radet adevarul.... avind acordul lui de debransare si dorind el insusi sa nu mai depinda de aerisirea facuta de dvs, VECINUL DVS SI-A TAIAT SI DEMONTAT SINGUR TEVILE DE INCALZIRE, DVS NEAVIND ACCES LA DINSUL IN CASA, PENTRU CA NU V-A PRIMIT. ATITA TIMP CIND NU VREA SA SEMNEZE NOUL ACORD DE DEBRANSARE, CU CARE A FOST INITIAL DE ACORD (SI AVETI DOVADA), CU ATIT MAI PUTIN NU AVEATI CUM SA INTRATI LA EL IN CARE SA-I DEMONTATI TEVILE. in acest fel, intra el la apa, nu dvs, care nu ati avut acces in locuinta lui. atia timp cit si-a demontat singur tevile, este obligatia (si interesul) lui sa-si monteze aerisitoare. intre noi fie vorba, eu unul nu as monta acele aerisitoare automate, ci as pune robineti, aerisitoarele respective putindu-se bloca pe inchis (nemaifacindu-se aerisirea completa) sau pe deschis (caz in care apa incepe sa curga in casa)
baza legala in privinta asta nu o mai cunosc pentru ca s-a mai schimbat in ultimii ani si nu am mai fost interesat de ea. poate se gaseste vreun binevoitor care sa va ofere denumirea ultimului act normativ din acest domeniu, pentru a va putea documenta in aceeasta privinta. de fapt, cel mai bine ar trebui sa va interesati la radet, ei fiind cei mai in masura sa ofere aceste informatii, fiind de domeniul lor. daca tot va spun ce si cum trebuie sa faceti, cerinta lor ori este intemeiata pe un act normativ, ori este un abuz din partea lor. si denumirea trebuie sa v-o spuna
PS ar fi bine ca sa aveti acasa o copie dupa acel acord primar al vecinului, ca sa nu "dispara accidental" :D
Inlaturati cauzele conflictului cu vecinul
elga50, moderator
elga50 a scris:

Inlaturati cauzele conflictului cu vecinul
orice-ar face, vecinul este pus pe harta si e clar ca nu ai cu cine discuta.
Noi am taiat tevile pentru ca vecinii de la 2 si 3 nu le mai au si practic asta a fost dorinta lui , sa-si taie tevile si sa-si aeriseasca singur caloriferele
. cauza acestui conflict este tocmai rautatea acestui vecin "binevoitor" invidios pe cei care au sau isi fac rost de bani (unii pri credite) pentru sporirrea confortului personal, ei insusi neavind aceste fonduri sau nedorind sa investeasca in confortul personal sau, pur si simplu, vor sa-si tina banii la ciorap, un ban alb pentru zile negre ;)