Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza judiciara - experti criminalisti
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza judiciara - experti criminalisti

Buna seara. Supun atentiei dumneavoastra urmatoarea situatie. Este obligatorie publicarea numelui expertului oficial (in tabelul cu expertii criminalisti autorizati) in Monitorul Oficial. Ce se intampla in cazul in care expertul oficial care a executat expertiza, nu apare in tabelul publicat in Monitorul Oficial partea a IVa, dar apare in tabelul de pe site-ul Ministerului Justitiei. Este valabila expertiza executata de acesta
Va multumesc. Cu stima
Parerea mea este ca da
e posibil ca acel expert sa fi fost admis in profesie ulterior publicarii listei in M.OF...
deci categoric exista probabilitatea ca acesta sa fie tot in legalitate din moment ce instanta l-a numit...
Raspuns Final DA... :beta:
De regula, anual, se publica in MO tabloul expertilor, actualizat cu modificarile intervenite pe parcursul intervalului de la ultima publicare. Daca expertul se afla pe lista MJ. ca fiind autorizat, la data cand a efectuat expertiza, aceasta lucrare este perfect valabila!
Care este specialitatea expertului?
Decat sa urmariti lista expertilor in MO va recomand site-ul MJ ori direct la BEJ. Astfel, daca se regaseste pe lista expertilor e clar ca se va admite.