Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DUPA DIVORT, APARTAMENTUL?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DUPA DIVORT, APARTAMENTUL?

o rugaminte , va rog!
1999- [el] , prin sora lui si pe numele ei , cumpara un apartament , il mobileaza , aranjeaza ....
2000- se casatoreste cu [ea]...#-o..
2001- ii recunoaste fetita de 6 ani, inregistrandu-se la rubrica , tatal.......
2005- el doreste sa-si intabuleze apartamentul pe numele lui si face cu sora contr.de vanzare cump, ap. devenind oarecum bun comun......
2008- [ea] inainteaza actiune de divort - culpa comuna, incredintarea minorei (pensie alimentara) - termen 07.10.2008
dar spune ca are pretentii la jumatate din ap. sau ca-l despagubeste si-l da afara.
inca nu e proces de partaj, el ar fi de acord cu divortul dar numai daca ea renunta la pretentii privitor la ap.
intrebare :
data fiind situatia , ar putea el dovedi cu martori ca a fost singurul care a contribuit la cumpararea apartamentului, asa incat sa nu se partajeze?
multe multumiri....

:offtopic: Va rog sa nu mai redactati mesaje cu litere mari, parca ati tipa la noi... Aici folosim puterea argumentului si nu a marimii literelor.
In plus, mesajele mai lungi de acest gen sunt obositoare de urmarit. Puteti sa consultati in acest sens si Regulamentul de postare, aici: www.avocatnet.ro/content/tag...
Ati incalcat punctul 1.2 din acest regulament care spune:"1.2. Scrierea nejustificata cu majuscule, litere îngrosate, italice, subliniate, sau cu alte artificii este greu de citit. Tineti cont ca folosirea excesiva a tehnicilor de subliniere a textului echivaleaza cu a tipa la ceilalti utilizatori, actiune care ar putea fi interpretata ca fiind agresiva in forum."
Va multumesc pentru intelegere.
Liliana Gradinaru, Avocat
Codul familiei Sectiunea II: Drepturile si obligatiile patrimoniale ale sotilor
Art. 29 Sotii sunt obligati sa contribuie, in raport cu mijloacele fiecaruia, la cheltuielile casniciei.
Art. 30 Bunurile dobandite in timpul casatoriei, de oricare dintre soti, sunt, de la data dobandirii lor, bunuri comune ale sotilor. Orice conventie contrara este nula. Calitatea de bun comun nu trebuie sa fie dovedita.
Art. 31 Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei;
b) bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;
c) bunurile de uz personal si cele destinate exercitarii profesiunii unuia dintre soti;
d) bunurile dobandite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de investitii si inovatii, precum si alte asemenea bunuri;
e) indemnizatia de asigurare sau despagubirea pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare.

Nu prea vad cum ar putea sotul dovedi ca de fapt apartamentul este bun propriu. Parerea mea este ca, fara doar si poate, daca se ajunge la partaj judiciar, apartamentul va fi "impartit" intre fostii soti. Doar daca sotia intelege situatia si renunta, altfel, sanse nu sunt. In acte apartamentul apare ca bun comun, achizitionat la 5 ani de la incheierea casatoriei. Nici macar nu are scuza ca l-ar fi achizitionat imediat dupa casatorie.
MARA43 a scris:

O RUGAMINTE , VA ROG!
1999- [EL] , PRIN SORA LUI SI PE NUMELE EI , CUMPARA UN APARTAMENT , IL MOBILEAZA , ARANJEAZA ....
2000- SE CASATORESTE CU [EA]...#-o..
2001- II RECUNOASTE FETITA DE 6 ANI, INREGISTRANDU-SE LA RUBRICA , TATAL.......
2005- EL DORESTE SA-SI INTABULEZE APARTAMENTUL PE NUMELE LUI SI FACE CU SORA CONTR.DE VANZARE CUMP, AP. DEVENIND OARECUM BUN COMUN......
2008- [EA] INAINTEAZA ACTIUNE DE DIVORT - CULPA COMUNA, INCREDINTAREA MINOREI (PENSIE ALIMENTARA) - TERMEN 07.10.2008
DAR SPUNE CA ARE PRETENTII LA JUMATATE DIN AP. SAU CA-L DESPAGUBESTE SI-L DA AFARA.
INCA NU E PROCES DE PARTAJ, EL AR FI DE ACORD CU DIVORTUL DAR NUMAI DACA EA RENUNTA LA PRETENTII PRIVITOR LA AP.
INTREBARE :
DATA FIIND SITUATIA , AR PUTEA EL DOVEDI CU MARTORI CA A FOST SINGURUL CARE A CONTRIBUIT LA CUMPARAREA APARTAMENTULUI, ASA INCAT SA NU SE PARTAJEZE?
MULTE MULTUMIRI....

Re:
In cadrul procesului de partaj de va face aceasta proba !
Cam greut, poate incearca sora ceva, trebuie insa vazute sansele de reusita...
Imobilul din ce bani s-a cumparat in '99? Erau impreuna, traiau impreuna? Fata este fiica lui (nu numai legal)? Care ce venituri avea?
Eu cred ca ar trebui sa vada un avocat actele si sa auda verbal toate expicatiile dvs.
Daca avocatul este platit pentru o consultatie juridica va fi atent la detalii.
Acest lucru nu inseamna ca trebuie sa ii plati tot procesul la acea intalnire.

avocat Claudiu Lascoschi