Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condamnare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condamnare

imi puteti spune si mie in cazul in care fac recurs ... am sanse sa primesc mai putin?
19/10/2011 Condamnare
Solutie: In baza art 215 ind 1 alin . 1 C.p. condamna inculpatul XXX la pedeapsa de 1 an şi 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de delapidare parte vatamata fiind SC XXX SRL . In baza art 71 alin 1 , 2 Cp , interzice inculpatului exercitarea drepturilor prevazute de art 64 lit a ( teza a II –a ) lit b Cp , pe durata executarii pedepsei principale . In baza art.81 C.p. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei aplicate , fixând un termen de încercare de 3ani si 6 luni conform prev.art.82 C.p. . În baza art.359 C.p.p atrage atenţia inculpatului XXX asupra prev. art . 83 C.p. privind revocarea suspendării condiţionate în cazul în care săvârşeşte o nouă infracţiune în termenul de încercare . În baza art 71 alin 5 C.p. rap la art 64 lit a ( teza a II ) si b Cp suspenda executarea pedepsei accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii . In baza art . 14 , 346 C.p.p cu aplic. art 998 C civ. admite acţiunea civilă alăturată acţiunii penale şi în consecinta obliga inculpatul să plătească partii civile SC XXX SRL cu suma de 3.500 lei reprezentand prejudiciu nerecuperat . In baza art 189 Cpp onorariu aparatorului din oficiu in suma de 200 lei se vireaza din fondurile Tribunalului Brasov in contul Baroului Avocati Brasov . În baza art . 191 alin . 1 C.p.p obliga inculpatul să plătească statului suma de 820 lei cu titlu de cheltuieli judiciare . Cu drept de recurs in termen de 10 zile de la pronunţare pentru inculpat si de la comunicare pentru partea civila . Pronunata in sedinta publica , astazi 19.10.2011.
tionro, utilizator
Nu prea cred ,insa s-ar putea sa faca recurs Parchetul .Eu as face recurs.Poate platiti si prejudiciul partii vatamate ca ati avea un motiv in plus pentru care sa solicitati reducerea pedepsei aplicate.
Am avut avocat din oficiu,daca as angaja un avocat ce sanse as avea la o pedeapsa mai mica ? ma gandesc la achitare sau doar suspendare...avocatul ce l-am avut mi-a spus ca in cazul in care primesc inchisoare cu suspendare nu voi mai fi nevoit sa le achit prejudiciul ... acum vad ca sunt obligat si la cheltuieli si 1 an si 6 luni si achitarea prejudiciului
cheltuielile si prejudiciul trebuie achitate indiferent daca pedeapsa e cu suspendare sau nu.

daca vreti sa obtineti o pedeapsa mai mica,trebuie sa va angajati un avocat,care sa invoce niste motive serioase,si sa se implice.

primul lucru pe care trebuie sa il faceti,este sa achitati prejudiciul.nu stiu de ce nu l-ati achitat de la inceput.sunteti nevinovat?
prejudiciul a fost de 4500 de lei ... am luat niste bani imprumut de la niste camatari nu am reusit sa-i inapoiez,au venit la munca si m-au amenintat cu moartea in cazul in care nu le dau banii ... le-am dat banii din incasarile unei firme asociate cu firma la care lucram ... le-am dat 1000 de ron ... nu am mai avut de unde sa scot inca 3500 de ron in 3 zile asa cu mi-au cerut,mi-au dat cartea de munca dupa 6 luni de zile de la incident... de unde as fi putut sa le achit ?
va dati seama ca acest lucru,din pacate,nu prea intereseaza pe nimeni-aici ma refer la partea vatamata-.instanta ar putea tine cont de faptul ca nu aveti venituri,si sunteti in imposibilitate de plata,urmand a se face prin intelegere cu partea vatamata o esalonare.