avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere prealabila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere prealabila

Se poate face plangere prealabila pentru calomnie si insulta in conditiile in care ele nu mai sunt incriminate?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Mihai , Avocat 14:46, 23 Octombrie 2011
Pai puteti face plangere dar nu va asteptati sa se si intample ceva. Puteti cere daune morale in instanta civila.
De putut, se poate face orice cerere. Presupun ca intrebati daca sunt sanse de succes.
Sansele sunt zero in penal.
GabrielaA a scris:

De putut, se poate face orice cerere. Presupun ca intrebati daca sunt sanse de succes.
Sansele sunt zero in penal.


Ma refer in cazul in care autorul este necunoscut.
Nu conteaza daca este cunoscut sau nu. Nu este incriminata deci politia nu o sa faca absolut nimic.
floxter a scris:

GabrielaA a scris:

De putut, se poate face orice cerere. Presupun ca intrebati daca sunt sanse de succes.
Sansele sunt zero in penal.


Ma refer in cazul in care autorul este necunoscut.


Da, situatia este cumva interesanta.Totusi nu inteleg cu de ati fost calomniat si autorul este necunoscut.
Faceti plangerea la politie si veti vedea daca vor face cercetari.
In mod normal, dupa parerea mea, ar trebui sa faca cercetari.
Parerea organului de ancheta s-ar putea sa fie diferita de a mea dar ambele pareri au forta egala.
Doar instanta ar putea sa decida, in functie de argumentele oferite de dvs...si argumente exista...:rolleyes:

Alte discuții în legătură

Insulta, calomnie pe youtube floxter floxter Oare se poate da in judecata sau face plangere impotriva unui user youtube necunoscut care a adresat injurii altui user youtube ? Poate fi condamnat? (vezi toată discuția)
Cum se poate pedepsi / chema in judecata o persoana care te insulta CYBORG CYBORG Buna ziua! 1. Am citit pe Internet, puteti verifica: \\" INSULTA şi CALOMNIA sancţionate cu închisoarea Știri April 30, 2013 34 Comentarii ... (vezi toată discuția)
O persoană mi-a adus injurii. există o limită de timp de la data faptei în care se poate depune plângere la poliție? Irina Barta Irina Barta Bună ziua! Am o întrebare referitoare la perioada în care se poate face o plângere la politie împotriva unei persoane care mi-a adus injurii? Este un ... (vezi toată discuția)