Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere prealabila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere prealabila

Se poate face plangere prealabila pentru calomnie si insulta in conditiile in care ele nu mai sunt incriminate?
Pai puteti face plangere dar nu va asteptati sa se si intample ceva. Puteti cere daune morale in instanta civila.
De putut, se poate face orice cerere. Presupun ca intrebati daca sunt sanse de succes.
Sansele sunt zero in penal.
GabrielaA a scris:

De putut, se poate face orice cerere. Presupun ca intrebati daca sunt sanse de succes.
Sansele sunt zero in penal.

Ma refer in cazul in care autorul este necunoscut.
Nu conteaza daca este cunoscut sau nu. Nu este incriminata deci politia nu o sa faca absolut nimic.
floxter a scris:

GabrielaA a scris:

De putut, se poate face orice cerere. Presupun ca intrebati daca sunt sanse de succes.
Sansele sunt zero in penal.

Ma refer in cazul in care autorul este necunoscut.

Da, situatia este cumva interesanta.Totusi nu inteleg cu de ati fost calomniat si autorul este necunoscut.
Faceti plangerea la politie si veti vedea daca vor face cercetari.
In mod normal, dupa parerea mea, ar trebui sa faca cercetari.
Parerea organului de ancheta s-ar putea sa fie diferita de a mea dar ambele pareri au forta egala.
Doar instanta ar putea sa decida, in functie de argumentele oferite de dvs...si argumente exista...:rolleyes: