avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 264 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... amanare un termen daca n-am avocat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

amanare un termen daca n-am avocat

Se poate cere aceasta doar la primul termen sau la orice termen?
Cel mai recent răspuns: Antoanela Geaman , Avocat 21:01, 28 Octombrie 2011
Doar la primul termen puteti cere amanarea termenului pentru pregatirea apararii.
la orice termen pe motive medicale sau pentru angajare aparator sau alte motive temeinice...
Mai pot cere amanare termen pe motiv ca n-am avocat daca am depus deja intampinare?
Aveti va rog niste articole de procedura?
Daca cereti la alt termen e posibil ca instanta sa nu admita amanarea pt angajare aparator.

Edit later: lasati articolele, cereti pur si simplu.
Ultima modificare: Joi, 27 Octombrie 2011
Ana-Maria Dutescu, Avocat
Art. 156 c.proc.civ.
Instanta va putea da un singur termen pentru lipsa de aparare, temeinic motivata.
Cand instanta refuza amanarea judecatii pentru acest motiv, va amana, la cererea partii, pronuntarea in vederea depunerii de concluzii scrise.

Alte discuții în legătură

Cerere amanare proces civil in vederea angajarii unui aparator diana225 diana225 Exista o cerere tip actuala pe care as putea sa o completez si semnez in vederea amanarii unui proces civil in vederea angajarii unui aparator ales, proces ... (vezi toată discuția)
Amanare termen judecata nicoletafrasineanu nicoletafrasineanu Buna ziua ! Am termen de judecata vineri si imi trebuie un formular de amanre a judecatii pentru lipsa de aparare. Caut de 2 doua zile pe net si nu gasesc o ... (vezi toată discuția)
Cerere preschimbare termen de judecata ContSters22096 ContSters22096 ma poate ajuta cineva cu un model de cerere - preschimbare termen de judecata? as vrea sa il devansez multumesc. (vezi toată discuția)