Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariale

Buna ziua!
In urma cu 4 ani am fost disponibilizat de la Petrom Service S. A. Am actionat in instanta societatea pentru anumite drepturi salariale ce mi se cuveneau prin contractul colectiv de munca si am castigat.Cand trebuia sa primesc banii societatea a intrat in faliment ,deci nu am intrat in posesia acelor drepturi banesti.Am fost plecat o perioada din tara si nu am stiut nimic de aceasta societate.Ulterior am aflat ca mai multi muncitori in situatia mea au trimis hotararile judecatoresti la masa credala si am aflat ca li s-au restituit banii.Intrebarea este daca se mai poate face ceva si in favoarea mea si a celor care se afla in aceeasi situatie.
Va multumesc!
este destul de complicat pentru ca dreptul se prescrie in 3 ani de la data ramanerii definitive si irevocabile a hot,totusi pentru motive temeinice se poate acorda o repunere in termenul de prescriptie dar daca nu a trecut mai mult de o luna de cand ati revenit in tara si chiar si asa sunt slabe sanse pentru ca aceasta prescriptie este o sanctiune sunteti sanctionat pentru lipsa de diligenta si pt pasivitatea dvs puteati sa fi imputernicit pe cineva sa se ocupe de aceasta pb.
sor_ile a scris:

Buna ziua!
In urma cu 4 ani am fost disponibilizat de la Petrom Service S. A. Am actionat in instanta societatea pentru anumite drepturi salariale ce mi se cuveneau prin contractul colectiv de munca si am castigat.Cand trebuia sa primesc banii societatea a intrat in faliment ,deci nu am intrat in posesia acelor drepturi banesti.Am fost plecat o perioada din tara si nu am stiut nimic de aceasta societate.Ulterior am aflat ca mai multi muncitori in situatia mea au trimis hotararile judecatoresti la masa credala si am aflat ca li s-au restituit banii.Intrebarea este daca se mai poate face ceva si in favoarea mea si a celor care se afla in aceeasi situatie.
Va multumesc!

Cand s-a pronuntat hotararea judecatoreasca ? ... de la data pronuntarii incepe sa curga termenul de prescriptie a dreptului de a cere executarea silita ... acest termen este de 3 ani ...

Plecarea din tara nu constituie motiv temeinic pentru promovarea unei cereri de repunere in termen ...
Buna ziua,
am si eu o intrebare.
Daca printr-o hotarare jud.se stabileste obligatia fostului angajator,la plata tuturor drepturilor banesti,iar acel angajator,din cunostintele mele este intrat in faliment...unde sau cui ma pot adresa,totusi pentru recupererea acelei sume?
Va multumesc.
eukyra a scris:

Buna ziua,
am si eu o intrebare.
Daca printr-o hotarare jud.se stabileste obligatia fostului angajator,la plata tuturor drepturilor banesti,iar acel angajator,din cunostintele mele este intrat in faliment...unde sau cui ma pot adresa,totusi pentru recupererea acelei sume?
Va multumesc.

Va puteti adresa lichidatorului judiciar ...
Petrom Service este inca in insolventa din cate stiu (Va rog sa imi spuneti daca gresesc). Dumneavoastra precizati doar data la care ati fost disponibilizat (adica acum 4 ani). Puteti sa ne spuneti aproximativ cand a fost data hotararea judecatoreasca prin care v-ati castigat drepturile banesti?

In baza art. 40 din Legea 85/2006, deschiderea procedurii suspenda orice termen de prescriptie a actiunilor prevazute de art. 36 din aceeasi lege.
In plus, administratorul judiciar v-a notificat cu privire la deschiderea procedurii de insolventa? (este vorba de notificarea in baza art. 62 din Legea 85/2006 privind procedura insolventei, notificare care trebuie sa cuprinda termenul pentru depunerea declaratiilor de creanta, si alte termene din cadrul procedurii)
Doar salariatii nu sunt notificati, ei fiind inscrisi in tabelul preliminar al creantelor in baza evidentelor contabile ale societatii debitoare. Dumneavoastra nefiind salariat, in baza documentelor puse la dispozitie administratorului judiciar de catre societatea debitoare ar fi trebuit teoretic sa fiti notificat.
In situatia dvs, un avocat va poate spune cu exactitate daca puteti contesta tabelul de creante (eu cred ca l-ati putea contesta, daca procedura insolventei este inca in curs).