Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Ne salveaza AGRICULTURA ?
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Ne salveaza AGRICULTURA ?

"Economia romaneasca a crescut in perioada iulie-septembrie cu 4,4%, cel mai ridicat avans trimestrial din ultimii trei ani. Potrivit analistilor, evolutia pozitiva se datoreaza in mare parte aportului puternic al agriculturii, care ar fi asigurat cel putin 2 procente din cresterea produsului intern brut.

Rezultatele privind evolutia economiei in al treilea trimestru depasesc cu mult cele mai optimiste asteptari ale expertilor. Cei mai multi economisti se asteptau la un avans economic de 3%."

Felicitari celor care activeaza in Agricultura !!!
Mai degraba felicitari naturii ca a facut atat de mult grau.
acum, depinde cat de isteti sunt misitii nostrii, ce fac export cu produse agricole si daca ofera un pret bun producatorilor
Consider ca in acest sector al economiei trebuie absorbite multe fonduri europene pentru dezvoltarea depozitarii, procesarii , ambalarii si desfacerea produselor agricole pentru a putea fi vandute la preturi si calitate competitiva pe piata.

Potentialul agricol trebuie fructificat la MAXIM !
Agricultura ne-ar salva daca si cineva acolo sus ar ajuta pe cei ce vor sa faca agricultura si nu sa tot puna bete in roate. Dupa un an bun va urma cu siguranta un an rau si acum ne intrebam unde sunt sistemele noastre de irigatii? Sau unde sunt depozitele si silozurile in care sa poata fi depozitate produsele agricole ale taranului? Oamenii Ministerului Agriculturii ar trebui sa umble prin toata tara si sa demonstreze taranilor beneficiile asocierii pamanturilor in ferme mari pt a creste rentabilitatea lor nu sa faca agricultura bde cabinet.
Adrian.Tudor a scris:

Agricultura ne-ar salva daca si cineva acolo sus ar ajuta pe cei ce vor sa faca agricultura si nu sa tot puna bete in roate. Dupa un an bun va urma cu siguranta un an rau si acum ne intrebam unde sunt sistemele noastre de irigatii? Sau unde sunt depozitele si silozurile in care sa poata fi depozitate produsele agricole ale taranului? Oamenii Ministerului Agriculturii ar trebui sa umble prin toata tara si sa demonstreze taranilor beneficiile asocierii pamanturilor in ferme mari pt a creste rentabilitatea lor nu sa faca agricultura bde cabinet.

Sunt de acord cu parerea dl. Adrian Tudor :thumbup:...din pacate nu mi se permite sa acord un vot mesajului ;)