Forum Discuţii diverse Cultură generală verbul frecvent
Discuție deschisă în Cultură generală

verbul frecvent

-Care este verbul cel mai frecvent in Romania ?
- Scade .
Asa spuneti Dvs? Parerea mea este ca "a majora" marcheaza aceasta perioada de tranzitie din care nu reusim sa mai iesim.
Iar daca pentru guvernanti "a diminua" costurile pana la limita subzistentei reprezinta cea mai buna optiune pe care am putea-o aborda noi romanii, atunci cu siguranta ca ar gasi si ei solutia optima de redresare a economiei.
ce ziceti de "m-am descurcat" ?
dpv "tehnic", economia lu' poc a iesit din "criza", a intrat in "recesiune" si a inceput sa "duduie" ("creste negativ":rolleyes::stunned:)

ContSters228228, utilizator
Cred ca a considera ca verbul "m-am descurcat" este cel mai uzitat, este o abordare optimista a situatiei prin care trecem. Asa ca votez "pentru" aceasta alegere.
eu.ro.lex a scris:
ce ziceti de "m-am descurcat" ?

Pai la asa vremuri, ce am putea face :wassat:? Mentalitatea noastra, a romanilor: incercam sa ne descurcam fiecare cum putem, astfel incat sa ne fie noua bine. Ce ne pasa de celalalt care este langa noi? De nevoile lui? De suferinta acestuia? Am devenit un popor de egoisti?Foarte urat acest cuvant, dar eu cred ca reflecta realitatea caracterului multora dintre noi. Scriu "noi" la modul general, fara a avea intentia de a leza pe cineva.