Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ref. stingere/compensare a documentelor ce se storneaza
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ref. stingere/compensare a documentelor ce se storneaza

Am si eu o intrebare si totodata o nelamurire pentru care va rog, daca se poate, sa ma ghidati spre o rezolvare sau cel putin lamurire personala:

Documentele ce reprezinta facturi fiscale de forma 411 = 472 ce se storneaza conform principiilor contabilitatii cu specificarea numarului de factura pe care il storneaza etc, asadar o nota contabila 411 = 472 cu semnul minus, si in lipsa unui modul in softul contabil de stingere a acestor facturi fara intocmirea de note contabile, se poate folosi un artificiu contabil de forma 5121 = 411 cu semnul plus si concomitent 5121 = 411 cu semnul minus, pentru stingerea/compensarea acestor facturi?

In speranta ca m-am facut inteles,

Multumesc!
Dragos1986, utilizator
Cum sa folositi contul 5121 care reprezinta disponibilitati in contul bancar al societatii? Si despre ce compensare vorbiti Dvs.?
Intr-o fisa cu facturi restante ale unui client am de exemplu, ramase in sold, doua facturi, prima de plus, si stornarea ei, de forma:

1. 411 = 472 cu 100 RON
2. 411 = 472 cu -100 RON

Este evident faptul ca soldul final 411 este 0 si, daca luam in considerare doar aceste 2 facturi, si soldul lui 472 este 0. Avand in vedere faptul ca ambele solduri sunt 0, intr-o fisa contabila in care sunt prinse "doar facturile cu sold", nu as vrea sa mai apara nicio factura din cele 2, pentru ca una o anuleaza pe cealalta.

In lipsa unui modul prin care sa se se stinga aceste facturi (adica sa nu mai imi apara in sold), poate fi folosit artificiul de mai jos? Spun asta pentru ca trebuie sa ma leg cumva de factura respectiva, pentru a reusi sa o fac sa "dispara", si daca se fac alte note contabile, nu fac decat sa dublez aceste doua facturi, si in orice caz nu ajung la eliminarea lor. Aceste facturi vor exista in continuare inregistrate si vor aparea in continuare atat in fisa contului 411, cat si in fisa contului 472, dar nu se vor mai regasi in sold.

5121 = 411 cu 100 RON
5121 = 411 cu -100 RON

Adica pana la urma nu ar influenta nici rulaj debitor sau creditor al niciunui cont, soldul la banca respectiva ar ramane neschimbat, conturile 411 si 472 raman, ca si la inceput, tot 0, cu alte cuvinte, nicio modificare adusa contabil sau fiscal, doar faptul ca acele facturi nu mai apar intr-o fisa de forma "facturi ramase in sold".

Multumesc pentru atentie si disponibilitate!

O seara buna!
Sper ca va dati seama ce ne intrebati aici, da? Faptul ca scrieti ca vreti sa "dispara" o factura...ma face sa cred altceva. Prima factura , cea in negru a ajuns la beneficiar?
E clar ca daca va mirati asa, nu am reusit sa ma fac inteles. Acele facturi nu vor dispare de nicaieri!! Vor fi in continuare in absolut toate jurnalele, toate fisele, toate evidentele contabile...si da, atat factura de negru, cat si cea de rosu au ajuns la beneficiar. Adica in final nu are nicio datorie catre mine. In orice caz, voi cauta sa refolmulez sau voi cauta alta varianta. Multumesc pentru timpul acordat!
Eu am inteles. Daca programul folosit nu permite o altfel de compensare, puteti folosi ct 5121 (eu as folosi 473) asa cum ati mentionat, pentru ca nu va afecteaza nici rulajele nici soldurile.