Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii C.I.M.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

C.I.M.

Sunt administratorul unui S.R.L.Am deschis un punct de lucru cu obiect de activitate comert.1.Pot angaja o persoana pe post de vanzatoare daca nu are calificarea necesara? 2.Pot sa o angajez cu salariu minim brut pe economie? Multumesc.
O puteti angaja daca considerati ca are aptitutudinile necesare.
Salariul ar trebui sa fie in raport cu cerintele postului, dar nu mai mic decat salariul minim pe economie. Aveti in vedere ca de la 01 ian. salariul minim ar putea fi 700 lei. Nu ar avea rost sa faceti act aditional luna viitoare.
Da, se poate. In privinta salariului acesta nu trebuie sa fie mai mic decat salariul minim brut pe economie stabilit prin HG, mai mare da, mai mic nu.
Da. Puteti sa angajati respectiva persoana si cu orice salariu doriti, incepand de la salariul minim . Daca aveti comert cu produse alimentare trebuie sa urmeze acel curs de igiena.
Parca suntem din tari diferite. ITM Timis amendeaza daca angajezi persoana pe un post pentru care nu are calificare. Comertul este una dintre ramurile care are act aditional la CCMUN si pentru care trebuie respectata grila de salarizare, mai bine spus indicii de ierarhizare. Salariul minim pentru un vanzator fiind de (670+50)x1.2=864

Codul muncii:

Titlul II
Contractul individual de munca

Capitolul I
Incheierea contractului individual de munca

Art. 11. - Clauzele contractului individual de munca nu pot contine prevederi contrare sau drepturi sub nivelul minim stabilit prin acte normative ori prin contracte colective de munca.
Herra_, utilizator
Care CCMU? Nu mai este valabil.