Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Care sunt noile actualitati pt p.f ?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Care sunt noile actualitati pt p.f ?

Pana cand trebuie depus (inventarul) formularul pt. stabilirea impozitului pe 2012 ?
Care sunt noile legi date in 2011 ,pt. p f ? :)
Intrebarea d-voastra este laconica, reveniti cu amanunte. P.F.-ul este la norma de venit sau impozitat in sistem real? La care inventar va referiti? Daca este vorba de impunere in sistem real, impozitul in anul 2012 se plateste in prima faza in limita anului 2011 in baza unei decizii de impunere emisa de ANAF. Se depune apoi declaratia 200 cu ce s-a realizat in 2011, care probabil va avea si in 2012 termen luna mai, iar in urma procesarii acesteia se va emite o noua decizie de impunere pentru impozitul 2012.
P F-ul este la norma de venit,si multumesc pt. raspuns,ma interesa daca s-a schimbat data de depunere a formularului 200,prin care'ti declari situatia financiara pe anul 2011 .
Va multumesc !
Deocamdata nu se stie, sigur termenul limita va aparea in timp util pentru anul 2011.
Dar P.F.A -ul la norma de venit depune declaratia 200 ?????
Instructiuni privind completarea și depunerea formularului 200 „Declarație privind veniturile realizate din România”, cod 14.13.01.13, in conformitate cu modificarile aduse de OPANAF 233/2011
Nu au obligația depunerii declarației persoanele fizice care, în anul de raportare, au realizat venituri din activități independente impuse pe bază de norme de venit, cu excepția persoanelor care au depus declarațiile de venit estimativ în luna decembrie și pentru care nu s-au stabilit plăți anticipate, conform legii.

[ link extern ]
Sarbatori fericite!
L.C.
Laura Ciobeica, moderator