avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general aport propriu
Discuție deschisă în Contabilitate în general

aport propriu

ce inseamna si cum se calculeaza?
Cel mai recent răspuns: oanazzuro , utilizator 17:11, 13 Ianuarie 2012
1. contribuție a unei persoane sau colectivități la o întreprindere, la o acțiune comună. 2. bunuri (i)mobile, bani, valori pe care un asociat le aduce într-o unitate economică. ◊ capital cu care un acționar contribuie la o societate pe acțiuni. (< fr. apport)
si daca nu va suparati imi puteti spune cu ce document se inregistreaza aportul ?
va multumesc!:worthy:
Aportul este de mai multe feluri:
-in bani-documentul fiind foaia de varsamaint a depunerii la banca
-in natura
=in bunuri imobile (cladiri, terenuri)
* drept de proprietate
*drept de folosinta
=marfuri
=necorporale(brevete, creante)
-in industrie -aport in munca sau servicii (doar in cazul SNC)

Cel in natura trebuie evaluat in bani
la SNC, SCS-evaluarea se face de asociati
la SRL decatre un expert
la SA de un expert si aprobat de Ad.constitutiva(prescriptie publica)
dar atunci cand nu depun la banca si pur si simplu am platit ceva din banii mei pentru societate sau am depus bani in caseria societatii ca are de platit mai multe, pentru depunere in caserie ca aport ce document completez?
va multumesc pentru raspuns si imi cer scuze daca par insisitenta
:">
Pentru ca inscrierea firmei se face cu banii asociatului , contabilul care va trebui sa va faca inregistrarile acele cheltuieli ce se inreg in baza facturilor, chitantelor foloseste contul 456 astfel acei bani vor fi mentionati ca facand parte din capitalul social subscris (orice firma trebuie sa aduca aport in numerar-acesta este obligatoriu)456=1011, apoi chelt de constituire
201=456 si dupa se evidentiaza capitalul varsat 1011=1012
Ultima modificare: Vineri, 13 Ianuarie 2012
Carmen Jurubita, Contabil

Alte discuții în legătură

Majorare capital social prin aport in numerar monika2010 monika2010 Buna ziua, Am si eu o intrebare, un srl,doreste o marire de capital de la 200 lei la 2000lei, prin aport in numerar,ce acte trebuie intocmite si cum se ... (vezi toată discuția)
Majorare capital social prin conversia imprumutului scorus69 scorus69 Buna sera va rog sa mi spuneti daca se poate face majorare capital social cu suma imprumutata de asociat catre firma si existenta in contul 4551.Daca da ce ... (vezi toată discuția)
Majorare capital social JENIFER JENIFER La un srl administratorul si asociatul detin 50% fiecare parti sociale.S-au hotarat sa majoreze capitalul social cu 90.000 lei,fiecare creditand firma cu cate ... (vezi toată discuția)