Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general aport propriu
Discuție deschisă în Contabilitate în general

aport propriu

ce inseamna si cum se calculeaza?
1. contribuție a unei persoane sau colectivități la o întreprindere, la o acțiune comună. 2. bunuri (i)mobile, bani, valori pe care un asociat le aduce într-o unitate economică. ◊ capital cu care un acționar contribuie la o societate pe acțiuni. (< fr. apport)
si daca nu va suparati imi puteti spune cu ce document se inregistreaza aportul ?
va multumesc!:worthy:
Aportul este de mai multe feluri:
-in bani-documentul fiind foaia de varsamaint a depunerii la banca
-in natura
=in bunuri imobile (cladiri, terenuri)
* drept de proprietate
*drept de folosinta
=marfuri
=necorporale(brevete, creante)
-in industrie -aport in munca sau servicii (doar in cazul SNC)

Cel in natura trebuie evaluat in bani
la SNC, SCS-evaluarea se face de asociati
la SRL decatre un expert
la SA de un expert si aprobat de Ad.constitutiva(prescriptie publica)
dar atunci cand nu depun la banca si pur si simplu am platit ceva din banii mei pentru societate sau am depus bani in caseria societatii ca are de platit mai multe, pentru depunere in caserie ca aport ce document completez?
va multumesc pentru raspuns si imi cer scuze daca par insisitenta
:">
Pentru ca inscrierea firmei se face cu banii asociatului , contabilul care va trebui sa va faca inregistrarile acele cheltuieli ce se inreg in baza facturilor, chitantelor foloseste contul 456 astfel acei bani vor fi mentionati ca facand parte din capitalul social subscris (orice firma trebuie sa aduca aport in numerar-acesta este obligatoriu)456=1011, apoi chelt de constituire
201=456 si dupa se evidentiaza capitalul varsat 1011=1012
Carmen Jurubita, Contabil