Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor doctorat 2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor doctorat 2012

Vreau sa va intreb ce parere aveti despre acordarea sporului de doctorat pt cei care si-au obtinut titlul de doctor dupa 1 ian 2010. OUG 80/2010 aprobata, modificata si completata de legea 283/2011 prevede la art.II, art 1 ca in anul 2012 se va mentine nivelul salariilor si sporurilor, compesatiilor etc existente in luna decembrie 2011. Deci, cu alte cuvinte, se va mentine sporul de doctorat pt cei care l-au obtinut pana in dec 2009 sub forma de plata compensatorie tranzitorie. Dar aceeasi OUG la art II art. 2 eu zic ca elimina discriminarea pt cei care au obtinut titlul dupa dec 2009 prin urmatoarea mentiune: "in anul 2012, pentru personalul nou-incadrat pe functii, pentru personalul numit/incadrat in aceeasi institutie/autoritate publica pe functii de acelasi fel, precum si pentru personalul promovat in functii sau in grade/trepte, salarizarea se face la nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare din institutia/autoritatea publica in care acesta este incadrat." Deci, eu inteleg, ca trebuie sa obtin acelasi venit ca si colegul meu care are aceeasi functie ca si mine. Ce parere aveti?
Este vorba despre personalul nou-incadrat pe functii, personalul numit/incadrat in aceeasi institutie/autoritate publica pe functii de acelasi fel, precum si pentru personalul promovat in functii sau in grade/trepte
Daca nu faceti parte din aceste categorii,pt. care trebuie stabilit un salariu de incadrare sau un nou salariu de incadrare,dupa caz,adica daca aveti aceeasi incadrare ca la 31 dec.2011,salariul dvs. nu sufera nicio modificare.
ContSters136493, utilizator
O parere buna. Nu titlurile trebuiesc salarizate ci cerintele (in intregime) aferente postului. Daca natura postului cere sa veti doctoratul atunci salarizarea sa fie pe masura, fara spor dar cu venit mai mare decat colegul dv. care ocupa un post ale carui cerinte sunt inferioare postului ocupat de dv. Asta inseamna sa militati pentru o salarizare corecta a posturilor ceea ce va duce la respectul cuvenit adus profesiei.
eu am obtinut titlu de doctor in iunie 2011,si am fost promovata cu iulie 2011 din preparator doctorad in asistent univ. doctor, cu un salar de incadrare inferior unui coleg care ocupa acelasi post de asist.univ.dr, dar care a obtinut titlul in anul 2009 si care primeste in continuare plata compensatorie tranzitorie pt sporul de doctorat. Mentionez ca in 2011 era in vigoare legea 285/2010 care la art 2 preciza acelasi lucru ca OUG 80/2011 la artII art.2 citat in mesajul de mai sus. Deci, 2 persoane care ocupa acelasi post, aceleasi cerinte si conditii de munca, aceeasi pregatire obtin drepturi salariale diferite.
Este alta situatie atunci, va incadrati la categoria "promovare in functie"si trebuia sa vi se stabileasca un nou salariu de incadrare la nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare din institutia publica in care sunteti incadrata,incepand cu iulie 2011.
Cum in cf. cu art.8din anexa 5din Lg.63/2011 se reglementeaza faptul ca "Persoanele care la data de 31 decembrie 2009 beneficiau de un spor pentru titlul ştiinţific de doctor
beneficiază de o compensaţie tranzitorie calculată prin aplicarea procentului de 15% la salariul de bază stabilit potrivit prezentului capitol, calculat ca sumă între lit. A, B, C, D, E ale art. 3"iar dvs. spuneti ca exista asist.univ.dr.,functie similara celei pe care ati fost promovata in institutie, care beneficiaza de acesta compensatie,in cf. cu prevederea art.2 Legea 285/2010 trebuia sa beneficiati si dvs. de acest drept.
Domnul XXXXXXXX s-a angajat în cadrul Universităţii ZZZZZZZZZ la data de 01.10.2012, în calitate de titular, în baza unui contract individual de muncă încheiat pe durată nedeterminată, pe post de lector universitar.

La angajare, prin contractul individual de muncă, nu s-a stabilit acordarea compensaţiei tranzitorii aferentă sporului pentru titlul ştiinţific de doctor, acest lucru având la bază următoarele: Prevederile Art. 11 alin. (2) Capitolul I din Anexa nr. 5 la Legea nr. 63/2011 privind încadrarea şi salarizarea în anul 2011 a personalului didactic şi didactic auxiliar din învăţământ, aplicabilă şi în anul 2012, conform cărora:

“(2) Compensaţiile tranzitorii se pot acorda doar persoanelor care la data de 31 decembrie 2010 beneficiau de sporurile pentru care se acordă aceste compensaţii. Prin contractele de muncă încheiate după intrarea în vigoare a prezentei legi nu pot fi stabilite compensaţii tranzitorii.”;

In acelaşi act normativ ( Legea nr. 63/2011 ) prin metodologia de calcul a salariilor personalului didactic, prevăzută la Art. 13 Capitolul I din Anexa nr. 5, este menţionată data de 31.12.2009 ca dată de referinţă pentru acordarea sporului pentru titlul ştiinţific de doctor, dată la care domnul XXXXX beneficia de acest spor la Universitatea GAMMA.

Din carnetul de muncă a rezultat faptul că domnului XXXXXX i s-a acordat sporul pentru titlul ştiinţific de doctor incepand cu data de 01.04.2007 (la obtinerea titlului de doctor), de către Universitatea GAMMA (angajare din 01.10.1998 - 20.02.2010), iar prin adeverinţa nr. 08/09.11.2012, eliberată de LICEUL kkk, rezultă faptul că i s-a acordat acest spor şi la Liceu (angajare 21.02.2010 – 30.09.2012 incetare contract) pana a venit la noi la univ. i-am incheiat "un contract de munca" NOU, prin acesta neputandu-se stabili compensatia tranzitorie.

Având în vedere cele de mai sus vă rog să-mi dati un raspuns daca Universitatea noastra ZZZZZZZZZZ n baza acestui contract poate acorda sau nu compensatie tranzitorie domnului in cauza.
claudiarotar, utilizator