Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune intre frati "nefrati"
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune intre frati "nefrati"

Buna ziua!
Sotul meu are un frate care in urma cu 15 ani a plecat in Germania, sta acolo, si-a schimbat numele din cel parental in numele sotieie, din numele sotiei intr-un altul, german, apoi cu acte false, ca sa obtina avantaje de la biserica reformata si comunitatea de acolo au obtinut un certificat de nastere fals al sotiei de la o parohie oarecare unde erau multi enoriasi nemti dcedati,ca sa para de origine PURA. Deci, in Germania, nu mai rezulta ca el e fratele lui X din Romania, dar aici toata lumea stie ca sunt frati. Delict federal probabil dar nu asta e treaba.
Tatal LOR a murit si a ramas mama care e pe moarte. La succesiune, normal, fratele:( are pretentii egale desi nu a ajutat NICIODATA cu absolut nimic familia de aici si nu au fost bani ca mama sa se dea in intretinere doar sotului meu si oricum, am inteles de la avocat ca nu putea, trebuia si consimtamantul fratelui neamtz.
Avand in vedere ca din actele germane rezulta ca el nu e copilul familiei din Romania si dezvaluirea problemei poate duce la situatii grave ACOLO, dar, pe de alta parte probabil va plati martori care sa confirme ca e fratele natural si probabil mai are si actele originale utile doar in Romania ca in Germania sunt ilegale, fals in acte publice, are sotul meu sanse sa mosteneasca sin gur????

multumesc
Nu cred că fratele neamţ a reuşit să-şi schimbe numele fără respectarea procedurilor prevăzute de legea germană. Bănuiesc că are toate actele care atestă trecerea lui de la Ionescu la Schwartz prin căsătorie, apoi de la Schwartz la Muller şi aşa mai departe.

Sunt acte de stare civilă, acte de autorizare a schimbării numelui, prin care va face dovada legăturii de rudenie cu defunctul.

Chiar dacă schimbarea numelui va fi fost obţinută ilegal, el nu poate pierde legătura de rudenie, nu poate pierde calitatea de fiu al tatălui său.

Prin urmare, dacă nu este nedemn şi dacă a acceptat în termen succesiunea, va moşteni.

Liviu S.Bordaş
Sotul dvs nu are nici o sansa sa mosteneasca singur.
Fratele sau are vocatie succesorala si atata timp cat traieste s chiar dupa ce moare i are copiii si/sau sotia acestia vor culege partea sa de mostenire !
Multumesc
avocatanghelus a scris:

Sotul dvs nu are nici o sansa sa mosteneasca singur.
Fratele sau are vocatie succesorala si atata timp cat traieste s chiar dupa ce moare i are copiii si/sau sotia acestia vor culege partea sa de mostenire !

Sotia???nu are nici o treaba sotul la mostenire decat daca este vorba de bunuri proprii sau bunuri pe tulpina familiei sale...adica daca fratele d-voastra moare si nu are nici un descendent, sotul supravietuitor, in speta noastra soria lui, nu vine la mostenire...mostenirea faca parte din categoria bunurilor proprii care se desfasoara pe tulpini...ori sotul si sotia nu au nici un grad de rudenie(nu sunt rude) conform dreptului comun
dany_judge a scris:

avocatanghelus a scris:

Sotul dvs nu are nici o sansa sa mosteneasca singur.
Fratele sau are vocatie succesorala si atata timp cat traieste s chiar dupa ce moare i are copiii si/sau sotia acestia vor culege partea sa de mostenire !

Sotia???nu are nici o treaba sotul la mostenire decat daca este vorba de bunuri proprii sau bunuri pe tulpina familiei sale...adica daca fratele d-voastra moare si nu are nici un descendent, sotul supravietuitor, in speta noastra soria lui, nu vine la mostenire...mostenirea faca parte din categoria bunurilor proprii care se desfasoara pe tulpini...ori sotul si sotia nu au nici un grad de rudenie(nu sunt rude) conform dreptului comun

În Codul civil al cărui stat există prevederile invocate de dumneavoastră, dany_judge? În cel al statului român, în niciun caz.

Bunuri pe tulpina familiei sale? #-o

Există, e adevărat, prevederi referitoare la împărţirea moştenirii pe tulpini, dar sunteţi departe de acea situaţie atunci cînd comentaţi cele scrise de avocatanghelus. Care are dreptate în ce afirmă. Cota parte cuvenită fratelui (cumnatul userului karpop) se va deferi moştenitorilor acestuia în cazul decesului său anterior dezbaterii succesiunii. Iar printre moştenitorii lui o găsim, potrivit Legii 319/1944, şi pe soţia supravieţuitoare, care are vocaţie la cota ei din toate bunurile din masa succesorală, indiferent pe ce tulpină ar fi înverzit sau înflorit ele. :slap:

Liviu S.Bordaş