Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... ce este cifra de afaceri?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

ce este cifra de afaceri?

va rog mult,cifra de afaceri pe care trebuie sa o trec in Decl 392b (sunt neplatitoare de TVA),este suma incasarilor sau suma facturilor emise de mine pe anul 2011?(am doua facturi emise in decembrie 2011 si incasate in ianuarie 2012...acestea intra in cifra de afaceri pe anul 2011 sau nu?)
Cifra de afaceri (CA) reprezintă totalul vânzărilor realizate (facturate) pe parcursul unui exercitiu fiscal. Cifra nu include TVA-ul facturat.

Cifra de afaceri cuprinde suma totală a veniturilor din operatiunile comerciale efectuate de firmă, respectiv vânzarea de mărfuri si produse într-o perioadă de timp determinată.În cuantumul cifrei de afaceri nu se includ veniturile financiare si veniturile exceptionale. În termeni corecti, cifra de afaceri reprezintă suma veniturilor aferente bunurilor livrate, lucrărilor executate, serviciilor prestate, precum si a altor venituri din exploatare,mai putin rabaturile,remizele si alte reduceri acordate clientilor. Notiunea de cifră de afaceri poate fi abordată pe mai multe categorii:cifra de afaceri totală, cifra de afaceri medie, cifra de afaceri marginală si cifra de afaceri critică, fiecare dintre acestea evidentiind câte un aspect referitor la activitatea firmei Cifra de afaceri totală(CA)reprezintă volumul total al afacerilor unei firme, evaluate la preturile pietei, respectiv încasările totale.Ea cuprinde totaliatea veniturilor din vânzarea mărfurilor si produselor, executarea lucrărilor si prestarea serviciilor într-o perioadă de timp.
Treceti facturile inregistrate in 2011, nu conteaza daca au fost incasate in 2011 sau 2012.
la intrebarea mea:de ce nu am cifra de afaceri egala cu suma dintre livrarile catre persoanele platitoare de TVA si cele neplatitoare de TVA,in declaratia 392b,contabilul meu raspunde asa:

LA 392 SUMELE DE LA LIVRARI DIFERA DEOARECE NU AVETI TOATE FACTURILE INCASATE: SUS SUNT TRECUTE INCASARILE (CIFRA DE AFACERI) ,JOS SUNT DEFALCATE FACTURILE (UNA NEFIIND INCASATA, 77 LEI, DE AICI VINE DIFERENTA)

deci,el stie ca INCASARILE= (CIFRA DE AFACERI) ....greseste,nu?
ce fac acum,ca mi-a predat actele ,cu declaratii cu tot,eu ramanand sa le depun ...sa-i cer sa le schimbe sau le pot lasa asa cum le-a intocmit el?

adycon,eu nu sunt platitoare de tva,deci,la mine,cifra de afaceri nu contine tva,pt ca nu facturez tva.am inteles bine,da?
ismi3ismi, utilizator
Sunteti societate comerciala sau pfa, intreprindere individuala.
sunt intreprindere individuala ,neplatitoare de tva,fara angajati.
scuzati,am scris ca e vorba adespre 2 facturi....am gresit...e vorba despre o factura pe care am emis-o in decembrie si am incasat-o in ianuarie,in valoare de 77 ron..
va rog,deci,cum e corect,sa procedez,in acest caz?
eu am ,in declaratia 392b,trecut asa.de catre contabil:
CA=3012
Livrari catre pers platitoare de TVA=890
Livrari catre persoane neplatitoare de TVA=2199
ori 890+2199=3089 care e mai mare decat 3012 ,cu 77 ron-adica factura emisa in decembrie 2011 si incasata in ianuarie 2012.
e corect?
ismi3ismi, utilizator