Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Stampila falsa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Stampila falsa

Aveti idee daca pe baza unor copii se pot face stampile? Ce legi incalca cineva care uzeaza o stampila falsa?
Multumesc.
Adica? Explicati mai detaliat?

Eu personal cand am fost sa fac o stampila nu am avut nevoie decat de o copie dupa CIF.
fals si uz de fals in principal...pe urma depinde daca se coroboreaza cu alte infractiuni...inselaciune spre ex.....sunt infractiuni foarte grave si se lasa cu inchisoare
stampilele acelea rotunde pt.persoane juridice stiam ca se fac numai cu prezentarea statutului sau actului constitutiv legalizat/autentificat, din care sa rezulte ca cel care a solicitat stampila este reprezentant legal sau are delegatie de la reprezentantul legal;
poate pt societati comerciale este bun si certif.inreg.fiscala, desi nu prea e suficient, din cif nu reiese cine e reprezentantul
pt. siguranta intra intr-un magazin care face stampile si intreaba cum e cu asociatiile de proprietari
oricum daca pucistii se apuca de fabricat stampile fara drept si atit timp cit cea valabila este la tine, se apropie vertiginos de infractiunea de fals si uz de fals ...
Costica33 a scris:

Ce legi incalca cineva care uzeaza o stampila falsa?

@Costica ...
Intai si intai trebuie probat ca stampila este falsa
Ulterior pentru a se discuta existenta unei eventuale infractiuni,trebuie analizata consecinta juridica pe care o poate produce stampila
stampila ca stampila, e la moda in Romania, dar in general semnatura conteaza
va fi grav pt.pucisti daca vor semna acte, vor incasa bani aiurea