Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitii intracomunitare de servicii publicitate ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitii intracomunitare de servicii publicitate Google Adwords

Buna ziua,

O firma este platitoare de tva trimestrial si doreste ca la 01 aprilie sa achizitioneze servicii de publicitate Google Adwords.
Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez si ce declaratii specifice trebuiesc depuse, in acest caz.

Multumesc anticipat!
daca sediul google de la care se primesc servicii este in uniunea europeana, atunci trebuie sa solicitati inscrierea in registrul operatorilor intracomunitari.
pentru fiecare factura primita va trebui sa depuneti decl. 390 vies pana pe data de 25 a lunii urmatoare.
Trebuie si decl 092 pentru a-mi schimba perioada de declarare tva din trimestrial in lunar? Sau nu, in cazul acesta depunand in continuare decont 300 trimestrial?

Multumesc!
nu trebuie sa depuneti decl. 092 intrucat este o achizitie intracomunitara de servicii, nu de bunuri si prin urmare perioada fiscala va ramane trimestrul.
Multumesc !
Revin cu o intrebare:
Pentru inregistrarea in ROI trebuie cazier judiciar al persoanei fizice care e asociat unic/administrator sau al persoanei juridice?
La Politie sunt doua tipuri de cereri de eliberare a cazierului judiciar: una pentru persoana fizica si una pentru persoana juridica. Pe care o completez? Sper ca nu pe ambele!!!:)

Multumesc!