avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... punere sub sechestru
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

punere sub sechestru

Buna ziua,

Fratele meu a fost arestat anul trecut 6 luni pt infractiune informatica. Au pus sechestru pe masina, laptop, telefoane, etc. Problema sta in felul urmator: au facut perchezitie, au ridicat toate bunurile, au sigilat, dar sigiliile au stat la ei. Este normal asa ceva???????????? Bunurile inca sunt sub sechestru si nu le putem scoate. De exemplu, urmarirea penala a fost in anul 2006, masina a fost achizitionata in 2005 si s-a facut dovada pt valoarea masinii, dar nu o putem scoate de sub sechestru. A fost evaluata in 2008 la 10.000 euro, valoarea cu care a fost achizitionata in 2005 ceea ce este o aberatie, dar poate ma lamuriti dvs. Masina este din 2002 si a inceput sa cada. Ce modalitati am de a recupera banii, daca nu o pot vinde?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:36, 18 Noiembrie 2008
Sechestrul va dura probabil pana cand se va da hotararea penala definitiva,
Parerea mea este sa angajati un avocat sa vorbeasca cu procurorul si sa incerce sa lamureasca problema.Discutia unui avocat cu procurorul va costa cam cat un proces de divort.
Aveti dreptate cu masina si bunurile.Le scade valoare si nu e bine pt nimeni.

avocat Claudiu Lascoschi
vedeti dvs d-na procuror este fff suparata pe grupul acesta, pt ca nu au recunoscut, chiar dc nu au facut si este cam greu sa vorbesca avocatul cu dinsa, dar o sa incercam dc spune-ti ca poate se rezolva ceva.
dar totusi sigiliile..., este nomal ca au ramas la ei pe perioada efectuarii perchezitiei informatice?????? eu stiu ca sigiliul trebuie tinut de un tert si nicidecum de cei care efectueaza perchezitia.:sorry:
multumesc.
Incercati sa va angajati un avocat caruia putin sa-i pese ca e suparata doamna procuror.

Nu este ilegal sa se procedeze asa, dar pot exista si varinate mai bune (ma refer la sechestru).
Presupun ca aveti un avocat angajat si nu inteleg de ce nu se ocupa el de aceasta problema.

avocat Claudiu Lascoschi
Ultima modificare: Luni, 17 Noiembrie 2008
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
imi cer scuze pentru offtopic (desi sper ca problema de mai sus e lamurita deja)

am si eu o curiozitate:

daca de exemplu parintii alinei ar fi trecut o casa pe numele fraielui ei. s-ar fi pus sechestru si pe casa?
deci casa nu e cumparata direct pe numele lui, deci nu se poate banui ca ar fi fost cumparata cu bani furati.
casa fiind cumparata de parinti, trecuta dupa un an sau doi pe numele baiatului cu act vanzare-cumparare.
in acest caz, ar mai putea procuroarea sa spuna ca probabil e cumparata cu bani furati si sa puna sechestru pe casa?
Sechestrul este pus pentru a se putea plati daunele care s-au produs la savarsirea infractiunii.

Alte discuții în legătură

Termen tinere sub sechestru asigurator zemike zemike Va rog sa ma lamuriti in urmatorul caz concret.Sunt urmarit intr-un dosar penal pt niste fapte cu care n-am nici o legatura (spalare de bani, contrafacerea si ... (vezi toată discuția)
Sechestru auto enacherobert enacherobert Buna ziua, problema este urmatoarea: Sunt cercetat pt niste infractiuni informatice, mai exact, am vandut niste programe iar banii rezultati sunt ilegali, ... (vezi toată discuția)
E posibil partajul bunurilor comune sechestrate în faza de urmărire ... Adevar2 Adevar2 E posibil partajul bunurilor comune sechestrate în faza de urmărire penală? Bună ziua!Va rog respectuos sa ma sfătuiți în următoarea speță: ... (vezi toată discuția)