Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale NEINTELEGERE INTRE ASOCIATI
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

NEINTELEGERE INTRE ASOCIATI

Buna ziua,

Speta ar fi urmatoarea: A, B, C - asociati intr-un s.r.l.
C - are functia de administrator
Tot C vrea sa achizitioneze o masina noua pe firma, fapt cu care A si B nu sunt de acord, negasind acesta un lucru util.
Functia de administrator are un rol aici ? Ii da totusi dreptul sa faca achizitia ? E normal ca asociatii sa intervina in administratie ? Ce solutie ar fi ? Va multumesc !

O seara placuta !
Legea societatilor comerciale stabileste ca administratorii pot face toate operatiunile cerute pentru aducerea la indeplinire a obiectului de activitate al societatii, in afara de restrictiile existente in actul constitutiv. Acestia sunt obligati totodata sa ia parte la toate adunarile asociatilor societatii.
Aceasta dispozitie stabileste practic obligatia administratorului, obligatie ce este limitata nu numai de prevederile actului constitutiv ci si de dispozitiile legale.
De asemenea, anumite limite pot impune si adunarea asociatilor, deoarece adminstratorii au obligatia de a indeplini hotararile adunarii generale.
Nu toate actele necesare si utile atingerii obiectului social intra in sfera atributiilor administratorilor, ci numai acelea care se incadreaza intr-o administrare normala, comuna, dupa criteriul unui bun si prudent om de afaceri. Intr-o societate exista doua mari interse care trebuie ocrotite: intersul ca administratorului sa aiba suficienta liberate de actiune pentru a-si desfasura activitatea, iar, pe de alta parte, interesul ca societatea sa nu fie angajata in operatiuni hazardate sau nocive.
Administratorul are obligatia
- sa ceara instructiuni conducerii societatii ori de cate ori socoteste ca se indeparteaza de la continutul mandatului sau;
- sa nu infaptuiasca acte pe care adunarea nu le-ar aproba;
Administratorii vor putea sa incheie acte juridice prin care sa dobandeasca, sa instraineze, sa inchirieze, sa schimbe sau sa constituie in garantie bunuri aflate in patrimoniul societatii a caror valoare depaseste jumatatea valorii contabile a activelor societatii la data incheiereii actului juridic, numai cu aprobarea adunarii generale extraordinare a actionarilor, in conditiile respectarii dublei majoritati.
Prin urmare, administratorul obliga valabil societatea,fara vreo formalitate prealabila, pentru valori ce nu depasesc jumatatea valorii contabile a activelor societatii la data incheierii actului juridic.
Aprobarea trebuie data pentru fiecare act in parte, numai astfel adunarea avand posibilitatea sa aprecieze oportunitatea incheierii lui, precum si consecintele pe care le implica pentru societate. O aprobare generala ar lipsi dispozitia legala de orice fel de efecte.
Sanctiunea nerespectarii acestor prevederi legale este angajarea raspunderii administratorilor pentru daune.
In cazul SRL, nu se aplica art.150 si 153 ind 22 LSC. Prin urmare, in absenta unor prevederi restrictive ale actului constitutiv sau a unei HAGA de limitare a puterii acestuia, administratorul este liber sa incheie orice tip de acte, inclusiv acte de instrainare ale activelor.

In SRL vointa juridica a societatii este exprimata de administrator, astfel ca pentru valabilitatea actelor de instrainare nu este necesara o HAGA. Actele de instrainare incheiate in temeiul mandatului dat de asociatul majoritar si administrator al societatii vanzatoare, angajeaza societatea fata de cumparator, iar cel de-al doilea administrator, asociat minoritar, nu are calitatea de a ataca si a cere nulitatea contractelor, ci trebuie sa se supuna vointei societatii (ICCJ, Sectia comerciala, dec. nr. 896 din 8 martie 2004).
bine, dar aici sunt trei asociati. e drept nu stim daca asociatul ce are si mandat de administrator e majoritar. ceea ce spuneti dv priveste cazul in care avem doi asociati - administratori, iar unul este majoritar. Aici avem trei asociati care s-au consultat inainte de a lua o decizie iar doi nu sunt de acord
timi a scris:

In cazul SRL, nu se aplica art.150 si 153 ind 22 LSC. Prin urmare, in absenta unor prevederi restrictive ale actului constitutiv sau a unei HAGA de limitare a puterii acestuia, administratorul este liber sa incheie orice tip de acte, inclusiv acte de instrainare ale activelor.

In SRL vointa juridica a societatii este exprimata de administrator, astfel ca pentru valabilitatea actelor de instrainare nu este necesara o HAGA. Actele de instrainare incheiate in temeiul mandatului dat de asociatul majoritar si administrator al societatii vanzatoare, angajeaza societatea fata de cumparator, iar cel de-al doilea administrator, asociat minoritar, nu are calitatea de a ataca si a cere nulitatea contractelor, ci trebuie sa se supuna vointei societatii (ICCJ, Sectia comerciala, dec. nr. 896 din 8 martie 2004).

Da, este adevărat că prevederile legii cu privire la SA nu sunt aplicabile unei SRL. Dar...

Administratorul unei societăţi cu răspundere limitată poate încheia orice operaţiune care priveşte administrarea societăţii (cu excepţia limitărilor impuse prin actul constitutiv). Ori, actele de înstrăinare a unor bunuri care fac parte din activele societăţii nu sunt acte de administrare, ci acte de dispoziţie, asupra cărora nu se poate pronunţa decît adunarea generală a asociaţilor. Doar dacă ar fi vorba despre acte de înstrăinare a bunurilor care fac obiectul activităţii curente a societăţii, administratorul ar fi singurul în măsură să decidă (tot în limita puterilor conferite prin actul constitutiv).

Liviu S.Bordaş
Dl Themis, nu este vorba de instrainare, nu se pune problema sa vanda masina. Administratorul vrea sa mai cumpere una. Este un singur administrator, si nu este majoritar. Majoritar este unul dintre cei doi , care nu sunt de acord.
Ce mi-ati raspuns presupun ca se aplica si in cazul dobandirii......ca asta ma interesa.

Va multumesc tuturor, si mai astept raspunsuri, daca aveti ceva de adaugat.