avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 264 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Renuntare la judecata actiunii de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Renuntare la judecata actiunii de divort

pe data de 13 martie , aveam primul termen la divort, parata a depus cerere reconventionala prin mandatarea unui avocat ea fiind plecata in grecia, n-i s-a dat amanare pana pe 10 aprilie deoarece de la cererea reconventionala lipsea imputernicirea speciala in original, ea fiind trimisa avocatei paratei prin fax, daca la urmatorol termen doresc sa-mi retrag cerea de divort ce consecinte poate avea si cum pot solicita acest lucru???? se anuleaza cerea in cazul in care nu ma prezint ????( urm termen este pe 10 aprilie) UN RASP URGENT. VA MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: ContSters236742 , utilizator 21:44, 21 Martie 2012
daca prin cererea reconventionala a solicitat si parata divortul, daca dvs nu va prezentati se va anula cererea dvs dar va ramane in continuare cererea de divort a paratei. daca si ea renunta la cerere atunci nu va mai exista procesul
multumesc mult pt raspuns, si daca nu ma prezint pe data de 10 urmatoarea judecata va fi tot de fond? defapt din cercetarile mele avovatul nu putea fi mandatat decat daca imputernicirea este in originar si tradusa, stiu ca in codul civil se sfecifica ca o copie dupa un originar atesta ca acel act exista dar legal putea fi imputernicit avocatul ?
Ultima modificare: Joi, 22 Martie 2012
gi-jane2, moderator
da tot pe fond va fi judecata, instanta inca nu s-a pronuntat pana acum, iar avocatul da putea fi imputernicit sa depuna cererea dar nu poate reprezenta parata (ci doar sa o asiste), decat in conditii expres prevazute de lege si cu procura speciala. in cazul cand aceste conditii nu sunt indeplinite se va anula si cererea paratei-reclamante. evident imputernicirea trebuie tradusa, procesul se desfasoara in limba romana, dar nu este complicat poate face traducerea
inteleg doar ca nici avocata nu s-a prezentat si nici parata, doar mi s-a inmanat cerea reconventionala in cond in care acasta a fost depusa la dosar pe 28 februarie, de asta sunt si intrigat cum putea fi mandatat sa aiba drept legal sa depuna in numele paratei cerea la dosar si cine ia semnat avocatei i imputernicirea avocatiala, actele depuse la dfosar de avocata constand in : procura speciala trimisa prin fax
, imputernicire avocatiala si actele de stare civila dar cele vechi intrucat eu am scos anul trecut altele pt ca parintii paratei refuzau sa mi le dea

Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Martie 2012
gi-jane2, moderator
avocata avea dreptul sa depuna cererea daca avea procura, iar imputernicire avocatiala poate fi semnata si la distanta (telefon, fax). i s-a data termen sa traduca procura e normal.

Alte discuții în legătură

Procura în caz de divorț TEODOR77 TEODOR77 Buna ziua! As vrea sa va întreb dacă e obligatoriu sa fac o procura pentru ca avocatul sa ma reprezinte în procesul de divort, eu fiind parâtul, sau e ... (vezi toată discuția)
Procura divort VALENTINA3 VALENTINA3 Buna ziua tuturor !!!!!!As avea o intrebare ... Procura speciala data de reclamant unui avocat pentru a-l reprezenta intr-un proces de divort, pentru motiv ... (vezi toată discuția)
un avocat,poate reprezenta o persoana plecata instrainatate,intr-un proces de divort? mihai251979 mihai251979 Buna seara! Sotul, sorei mele a inaintat cerere de divort.A primit 2 citatii acasa ,urmatoarea infatisare urmand sa aiba loc in data de 27.02.2012.Sora mea ... (vezi toată discuția)