Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme lista intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme lista intretinere

Avem o situatie noua , respectiv 0 persoane la intretinere , repartizat cheltuieli parti comune (corect) dar aceasta persoana lipsa are de fapt consumuri: apa,gaze,caldura! Este prezenta sau absenta fiindca consumul de apa calda (de ex)
este de 6 mc!!! Presupun un aranjament al acestor "vatafi" contemporani din pacate alesi de proprietarii blocului!X-(
Daca a locuit 10 zile si a consumat apa si caldura este normal,nu trebuie trecut ca persoana prezenta daca a locuit mai putin de 15 zile.
Daca locuieste de exemplu 5 zile in apartament este normal sa consume apa calda si caldura. In acelasi timp nu poate fi trecuta la cheltuilei " dupa numarul de persoane".
Sau ce vreti sa intrebati pentru ca intrebarea dumneavoastra nu este foarte clara?
In situatia in care proprietarul apartamentului a informat oficial reprezentantul legal al asociatiei de proprietari ca urmeaza sa nu domicilieze la respectiva adresa,daca nu exista dovezi indubitabile ca acesta sau alta persoana a locuit mai mult de 15 zile in apartament ,
urmeaza a fi calculate cotele de cheltuieli aferent 0 persoane
@Maria Bezsan
Este posibil sa fie trecut absent si deci cheltuieli curent electric, gaze si gunoi 0 (zero), chiar daca la apa are 6 mc, daca a locuit mai putin de 15 zile.
elga50, moderator
am uitat sa adaug ca la noi se trec mla intretinere dupa 3 zile! Asa au hotarat in urma cu cativa ani! Aici e problema! Totusi in 3 zile nu consumi 6 mc apa calda!