Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Este sau NU este corupere de minori ???
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Este sau NU este corupere de minori ???

Buna ! Am 19 ani iar prietena mea are 15 ani si 4 luni. In urma cu 2 luni am intretinut relatii sexuale cu ea , mentionez ca a fost deacord , chiar a insistat sa-si inceapa viata sexuala cu mine fara sa-i promit ca o iau de sotie . Parintii ei au aflat si vor sa depuna plangere impotriva mea . Mi se poate intampla ceva , pot fi acuzat de corupere de minori ??? Astept raspuns urgent si corect !
Multumesc anticipat !!!
Fapta descrisa de dvs. nu constituie infractiune.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Fapta descrisa de dvs. nu constituie infractiune.

Domnule avocat,
Aceasta fapta este la "liber" si "netaxabila"?:-/
Doar pentru ca minora a implinit varsta de 15 ani?:-/
Ehe...de la 15 pana la 18....multa lipsa de maturitate psihica si rezistenta morala, impulsuri necontrolate in prezenta unui adult.......

@maryus19,
Gasiti-va partenere de aceeasi varsta cu dvs.
Este mult mai confortabil,nederanjabil, demn!....(si "netaxabil")
Da, faptul ca minora implinise deja 15 ani la momentul actului sexual inseamna ca fapta nu constituie infractiune. Aceasta este libera sa isi inceapa viata sexuala din moment ce nu a fost constransa, iar partenerul nu ii este tutore, profesor, medic etc. Acestea sunt dispozitiile Codului penal.
ContSters178374, utilizator
Multumesc frumos pentru ca m-ati lamurit !!! Raspunsul dumneavoastra m-a linistit !
In acest caz, avocatul spune....;ce zice Cod-ul dar pshilogul cu siguranta nu va citi acelasi Cod..
:)