Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Data de incetare a suspendarii CIM pentru crestere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Data de incetare a suspendarii CIM pentru crestere copil

Buna ziua,
Am o salariata care a nascut la data de 30.05.2010, a solicitat susp. CIM incepand cu 19.08.2010 (la sf. celor 126 zile de CM). Pe data de 30.05.2012 copilul implineste varsta de 2 ani. Ea se va intoarce la serv. incepand cu data de 31.05.2012. In DECIZIA de incetare suspendare CIM si in REVISAL care va fi data de incetare susp. 30.05.2012 sau 31.05.2012?
Eu am trecut data de 30.05.2012 ca data de incetare susp.
Incetarea suspendarii c.i.m. se va face la data de 30.05.2012... aceasta este data cand inceteaza suspendarea.
freeelis a scris:

Incetarea suspendarii c.i.m. se va face la data de 30.05.2012... aceasta este data cand inceteaza suspendarea.

Multumesc mult pt rasp.
Data incetarii suspendarii CIM este 31 05.2012 si coincide cu prima zi de lucru a salariatei. CIM in cazul CCC este suspendat pana cand copilul implineste varsta de doi ani , deci este inclusiv aceasta zi. In plus primeste indemnizatie in baza OUG 111 DIN 2010 inclusiv pentru ziua cand copilul implineste varsta de 2 ani.vezi articolul 31 din OUG 111 DIN 2010
Data incetarii suspendarii este data cand copilul implineste varsta de 2 ani si nu a doua zi ...articolul invocat de dvs nu are nicio legatura cu data incetarii suspendarii ...
Scuse, este vorba de articolul16 din OUG 111 DIN 2010
Art. 16
(1) Plata indemnizatiilor prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin. (1) si art. 9 alin. (5) si (6) inceteaza cu ziua urmatoare celei in care:
a) copilul a implinit varsta de un an sau, dupa caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) a avut loc decesul copilului.