Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Salarii compensatorii, pensionare din politie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Salarii compensatorii, pensionare din politie

Cine s-a pensionat in anul 2011 din politie pe caz de invaliditate?S-au primit cele 2 salarii pe an pana la limita de varsta?
Salut.In Suceava nu am auzit sa se fi dat cele doua salarii.De fapt cand sunt intrebati,cei de la financiar mi-au dat de inteles ca nici macar nu as mai beneficia de acest drept.Scuze,am uitat sa mentionez ca si eu sunt "asistat social" din noiembrie 2011.Care ar fi baza legala in acest sens ?
Nici gand, ne-au tras-o la toti cei iesitii in 2011(am fost la sri)
Apropo, mi-au impozitat ajutoarele alea la vechime de 2 ori , cu 5,5% CASS + 16% impozit pe venit.
Credeti ca 5,5 % CASS ar trebui restituit fiind un impozit aplicat abuziv asupra venitului unui pensionar la fel ca si impozitarea CASS a pensiei brute propriuzise ?????
Ambele (ajutoarele+cuantumul pensiei lunare) sant drepturi banesti conditionate exclusiv calitati de pensionar aflat in plata si nici intr-un caz personalului activ ,deci......
Astept un punct de vedere.

Pe cine trebuie sa dam in judecata? I.P.J.-ul sau M.i.
TalosDan a scris:

Pe cine trebuie sa dam in judecata? I.P.J.-ul sau M.i.

Mai "subtire" cu datul in judecata .....
De 6 luni caut in aceasta directie un motiv sustenabil in fata instantei si care sa fie admis,altfel ....doar ne bagam in seama aiurea in tranvai.
Daca nu stii ce sa ceri,risti sa fi luat in derizoriu .......

Prin urmare,arata-mi si mie:
1. ce anume ceri instantei?
2. avand ca temei legal ce.....?
3.care este nedrepatatea savarsita de I.P.J.,M.I., M.I.R.A.,I.G.P.R.,etc in privinta ajutoarelor acordate ?????
Sunt in aceasi situatie,dar viata m-a invatat sa .....nu ma las furat de peisaj.

Nu este vorba de ajutoare (cele 10,12 solde la trecerea in rezerva), este vorba despre salariile compensatorii ,2 pe an pana la limita de varsta, L284/2010 , L285/2010.