Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cod fiscal(legea 571/2003 actualizata in 2012)
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cod fiscal(legea 571/2003 actualizata in 2012)

As dori sa inteleg continutul articolului 296/3, litera a) care suna in felul urm: persoanele fizice rezidente, care realizeaza venituri din salarii sau asimilate salariilor, precum si alte venituri din activitati dependente...
Dvs. avand domiciliul( rezidenta) si locul de munca pe teritoriul Romaniei sunteti platitor de impozit, cas, cass si somaj -contributii sociale. In cazul in care desfasurati activitati independente platiti asigurarile sociale. In ce contest sunteti interesat de acest articol 296/3, lit. a? Scuzati-ma ca intreb.
Doresc sa-mi clarific pct 2) de la art 294/4 care spune;Daca baza lunara de calcul ptr care persoanele prevazute la art 293/3, lit a) platesc contributii sociale individuale este mai mare de 5 ori castigul salarial mediu brut, contributia individuala de asigurari sociale se calculeaza in limita acestui plafon.
Din greseala ati incurcat art. 294/4, pct 2, acolo sunt sanctiuniile. Prima data vorbitii de 296/3, lit. a, si pe urma 293/3, lit. a.
Aveti dreptate. Este vorba de 296/3, lit a) si 296/4 pct 2). Multumesc.
Dvs. in baza contractului de munca platiti asigurarile sociale avand fisa fiscala F1, In cazul in care lucrati si part/time avand fisa fiscala F2, platiti asigurarile sociale raportate la salariul dvs, singura diferenta fiind impozitul care este posibil sa fie mai mic, iar ca urmare a centralizarii fiselor fiscale F1si F 2, se recalculeaza acest impozit la valoarea totala a veniturilor brute realizate de dvs. Celalalte asigurari sunt procent din venitul realizat, doar impozitul prin cumulare poate fi recalculat. Dar aveti posibilitatea la inceput de an sa depuneti o estimare a veniturilor dvs si sa platiti acest impozit esalonat in 4 transe, se depune la administratia financiara.