avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 389 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare garantie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare garantie

Buna ziua!
va rog sa ma ajutati cum sa inregistrez in contabilitate o garantie aferenta unui contract de inchiriere apartament, proprietarul este pers. fizica iar chiriasul persoana jur. , garantia fiind specificata in euro.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: adydeni , utilizator 14:53, 18 Noiembrie 2013
Pe Contul 2678-Alte creante imobilizate-avind in vedere ca sunt imobilizari financiare.
incasarea 2678=5314 sau 5311 sau prin banca 5124(5121)e bine sa faceti un analitic sa stiti ca e vorba despre garantie chirie apartament.
am rasfoit tot internetul si planul de conturi ..asa am gandit si eu
1. 2678 = 5311 - inregistrare garantie - prin dispozitie de plata

2. 5311 = 2678 - returnarea garantie - prin chitanta

avand in vedere ca in contract garantia este in euro, voi trece suma in lei aferenta sch valutar din ziua respectiva la inregistrare, dar la returnare ce suma trec? voi avea diferenta de schimb valutar?
Cu siguranta veti avea si le veti inregistra in conturile 665 (cheltuieli din diferente de curs valutar) sau 765(venituri din diferente de curs valutar) dupa caz.
la rezilierea contractului de inchiriere (cu acordul partilor) - garantia aferenta acestuia a ramas la proprietar in vederea achitarii facturilor de pe ultima luna de chirie....cum inregistrez aceasta in contabilitate? Eu am garantia in contul 2678, dar acum trebuie inchis; si nu stiu care ar fi inregistrarea corecta.
Multumesc anticipat!
La ce facturi va referiti ?Inregistrati 612=2678 cu suma avansului platita deja si cu diferenta
612=5311,pentru care faceti dispozitie de plata casierie,semnata la beneficiar de catre proprietar. Sau, taiati chitanta din firma cu dispozitie de incasare anexata pentru toata suma garantiei (5311=2678)si dispozitie de plata pentru aceeasi suma pentru chirie(612=5311)sau alte variante daca proprietarul a emis facturi. Aceasta varianta nu se practica.

Alte discuții în legătură

Factura in euro cristianasiia cristianasiia cum inregistrez o factura facuta in euro intre 2 firme romanesti?(una transporta marfa in afara pt cealalta.o inregistrez in euro sau in lei?(in paranteza,in ... (vezi toată discuția)
Linie de credit barbutadddddddddddddd barbutadddddddddddddd Am avut pe timp de 1 an o linie de credit in euro.(ct.5191) Dupa terminarea per.de creditare ,contul a ramas cu [b]sold pe credit de 732 lei[/b] (diferenta ... (vezi toată discuția)
Aport asociat florina123 florina123 1. Un asociat a venit cu aport asociat la societate de 10000 euro la cursul de 4,2lei 5124=4551 10000 euro 2. Dupa un an societatea restituie aportul asociat ... (vezi toată discuția)