Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract prestari servicii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract prestari servicii

daca intr-adevar nu pot incheia un contract de prestari servicii, din cauza celor mentionate, ce alternative exista ?
~ Conținut șters la cerere ~
contabilul respecitvei societati invoca faptul ca sunt deja angajat cu contract pe perioada nedeterminata, cu norma intreaga ( 8 ore pe zi , 40 ore pe saptamana ) la o alta firma....fapt care ar face imposibil incheierea unui contract de prestari servicii cu ei.
daca intr-adevar este adevarat, cere sunt alternativele ?
Conventiile civile se incheie in urmatoarele conditii:
- au caracter ocazional;
- exclud subordonarea prestatorului muncii fata de beneficiarul acesteia;
asadar, in baza unei conventii civile, care sunt celelalte contributii sociale ale prestatorului pe langa impozitul de 16% pe venit retinut la sursa ?

'' Cotele de contributii sunt:
a) cota individuala de 10,5%, pentru contributia de asigurari sociale, corespunzatoare conditiilor normale de munca, potrivit legii;
b) cota individuala de 5,5%, pentru contributia de asigurari sociale de sanatate.''

aceste contributii catre CAS si CASS trebuiesc platite chiar si in cazul in care societatea la care sunt angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata, le vireaza lunar ?
Vedeti aceste articole
Ghid pentru declararea si plata contributiilor sociale din activitati independente
www.avocatnet.ro/content/art...

Contributiile sociale pentru conventii civile de la 1 iulie 2012
[ link extern ]