Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA combustibil deductibil 50%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

combustibil deductibil 50%

Buna ziua,

Am si eu o intrebare: am un bon de combustibil de 2240 lei (ch. 2000 lei si TVA 240 lei). Vreau sa stiu cat este tva si ch deductibile, dar si cele nedeductibile. In codul fiscal este foarte ambiguu spus, sunt precizate doar cele nedeductibile, astfel:
1120 lei - ch nedeductibila si 240 lei TVA nedeductibil daca am inteles eu bine.

Astept un raspuns bine explicat.
Sa fiu mai explicita: pe bon am 2000 lei ch si 480 lei tva.
TVA neded = 240 lei
Ch neded = (2000+240)/2 = 1120 lei
TVA ded = 240 lei
Ch ded = 880 lei
Este corect cum am facut?
adda_bordeianu, utilizator
La aprovizionare:
3022 = 401 cu 2000 lei;
4426 = 401 cu 480 lei;
635 = 4426 cu 240 lei.

In momentul consumului (presupunem ca se consuma tot):
6022.1 = 3022 cu 1000 lei (analitic "Cheltuieli cu combustibilul deductibile");
6022.2 = 3022 cu 1000 lei (analitic "Cheltuieli cu combustibilul nedeductibile").
conform normelor, aplicarea limitei de 50% pentru stabilirea valorii nedeductibile la determinarea profitului impozabil se efectuează după aplicarea limitării aferente taxei pe valoarea adăugată, respectiv aceasta se aplică şi asupra taxei pe valoarea adăugată pentru care nu s-a acordat drept de deducere din punctul de vedere al taxei pe valoarea adăugată.

si exemplul:

Exemplul 1. Determinarea valorii nedeductibile a cheltuielilor cu întreţinerea şi reparaţiile aferente unui vehicul care nu este utilizat exclusiv în scopul activităţii economice

– cheltuielile cu întreţinerea şi reparaţiile - 2.000 lei,

– partea de TVA nedeductibilă - 240 lei,

– baza de calcul al valorii nedeductibile a cheltuielilor cu întreţinerea şi reparaţiile

2.240 lei (2.000 + 240)

– valoarea nedeductibilă a cheltuielilor cu întreţinerea şi reparaţiile

2.240 x 50% = 1.120 lei
mda...asta stiam si eu ca este in codul fiscal...(pt xerxes)
nu este corect asa...(pt. iulian manea)