avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contract de agent-contributii sociale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contract de agent-contributii sociale

Am urmatoarea situatie: o societate de intermediere in asigurari a incheiat un contract de agent cu o persoana fizica , care nu mai obtine alt venit/pensie/salariu.
Va rog frumos sa ma ajutati sa calculez contributiile datorate pentru venitul obtinut din comision.
Mentionez ca sumele obtinute lunat sunt mici ex.25-50 lei brut.
Retin ca si pana acum 16 % impozit , dar cum ii calculez 5,5% si 10,5%....avand in vedere ca trebuie calculate la 700/741 lei
Multumesc anticipat

Alte discuții în legătură

Impozitare contract de agent Andra192 Andra192 Buna ziua!Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea situatie:o societate de intermediere in asigurari a incheiat un contract de agent cu o persoana fizica , care nu ... (vezi toată discuția)
Conventii civile noiembrie.2012 mihovicidaniela mihovicidaniela am o conventie civila pe trei luni conducator autocar la institutiile publice.Nu este salariat.ce retineri trebuie facute? (vezi toată discuția)
Conventie civila mikifulgutz mikifulgutz Este prima oara cand as dori sa fac o lucrare de instalatie cu conventie civila. Am un instalator foarte bun, il cunosc de mult si l-am recomandat multora, ... (vezi toată discuția)