Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Notificare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Notificare TVA

Buna seara. In cazul unui srl fara activitate in trecut sau viitor, este necesara depunerea la ANAF a notificarii ? Multumesc.
Nu trebuie sa depuneti la ADMINISTRATIA FINANTELOR PUBLICE (A.F.P.) de care apartineti nicio notificare legata de faptul ca nu desfasurati activitate ci declaratiile aferente vectorului fiscal declarat de dvs. cu valoare 0 (zero).
*daca nu desfasurati activitate, cred ca vi s-a anulat dreptul de deducere TVA...verificati vectorul la AFP...

Atentie la TVA-ul la incasare: daca NU depuneti notificare veti fi inregistrati din oficiu

Modificari aduse la Codul Fiscal prin OG nr. 15/2012:

Incepand cu data de 1 ianuarie 2013, persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania, a carei cifra de afaceri in perioada 1 octombrie 2011 - 30 septembrie 2012 inclusiv nu depaseste plafonul de 2.250.000 lei, aplica sistemul TVA la incasare.

Cifra de afaceri pentru calculul plafonului de 2.250.000 lei este constituita din valoarea totala a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii taxabile si/sau scutite cu drept de deducere, precum si a operatiunilor rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, conform art. 132 si 133, realizate in cursul unui an calendaristic.

Persoana impozabila care aplica sistemul TVA la incasare incepand cu data de 1 ianuarie 2013 are obligatia sa depuna la organele fiscale competente, pana la data de 25 octombrie 2012 inclusiv, 0 notificare din care sa rezulte ca cifra de afaceri realizata in perioada 1 octombrie 2011 - 30 septembrie 2012 inclusiv nu depaseste plafonul de 2.250.000 lei.
Solutii pentru cele mai sensibile probleme privind fiscalitatea institutiilor publice!

In situatia in care persoana impozabila nu depune notificarea, aceasta va fi inregistrata din oficiu, pana la data de 1 ianuarie 2013, de organele fiscale competente in Registrul persoanelor impozabile care aplica sistemul TVA la incasare, urmand a aplica sistemul TVA la incasare incepand cu data de 1 ianuarie 2013.sursa manager.ro

:luck:
Herra_, utilizator
Buna dimineata!
in situatia in care agentul economic a depasit plafonul de 2.250.000 lei, mai trebuie depusa aceasta notificare la anaf???? Multumesc!
Stiti cumva daca notificarea aceasta este o declaratie propriu-zisa, in pdf, downlodabila sau pur si simplu facem o hartie cu datele noastre si cifra de afaceri?
Mai asteptati. ANAF lucreaza la modelul acestei notificari. Probabil va aparea in 24.10 :slap: