Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Nerecunoastere diploma licenta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Nerecunoastere diploma licenta

Buna ziua.In urma unor dispute pe baza acreditarii/neacreditarii formei ID a unor facultatii din cadrul universitatii S.Haret, promotia 2009, , m-am adresat instantei de judecata pentru a se pronunta in acest caz.Am deschis proces impotriva universitatii, cu chemare in garantie a Min.Educatiei, pentru a elibera diploma.Am castigat irevocabil si definitiv, la ICCJ a Romaniei, mi s-a eliberat diploma de licenta, cu insemnele ministerului si timbru sec, iar acum urmeaza partea frumoasa a problemei.Lucrez in invatamant, am urmat cursurile facultatii pentru completare de studii, iar inspectoratul scolar judetean spune ca nu-mi recunoaste diploma,(la recomandarea ministerului care a eliberat-o!!!!!!!!!!!) adica in intelegerea mea ...ca am o diploma eliberata in urma unei sentinte judecatoresti, dar care este ...falsa#-o!!!!!!!!!1Este posibil asa ceva?Adica ministerul zice ca mi-a dat un act fals?Asta nu inseamna ca au savarsit un fapt penal , de o mare gravitate?Ei zic ca justitia i-a obligat DOAR LA ELIBERAREA diplomei, nu si la recunoasterea ei.Se poate ca justitia sa oblige la eliberarea unor falsuri?:O:O
Instanta i-a obligat la liberarea unei diplome insa prin definitie acea diploma recunoaste absovirea unei facultati si implicit a unei specializari profesionale, astfel incat o nerecunoastere a diplomei si a drepturilor ce decurg din aceasta este ilegala si abuziva, numai ca mi e teama ca veti obtine constatarea acestui abuz si daune numai prin instanta.
Multumesc.Impotriva cui va fi indreptata cererea de chemare in judecata?A angajatorului ?Sau a ministerului?Este un litigiu de munca?
Nu este litigiu de munca , ci unul care apartine instantei de contencios administrativ ...

09/10/2012 Admite cererea
Solutie: HOT. - Respinge excepţia lipsei calităţii procesual pasive a MECTS, ca nefondată. Respinge excepţia inadmisibilităţii acţiunii, ca nefondată. Admite acţiunea. Respinge cererea de chemare în garanţie.

OBLIGATIA DE A FACE. Eliberare diploma Spiru Haret 2009.
Va rog frumos, ,, imi traduceti '' si mie cat de cat.... mai pe intelesul nostru ,
nu al specialistilor?? Va multumesc!
Min. Educatiei a invocat lipsa calitatii sale procesuale pasive si a fost respinsa aceasta cerere, instanta constatand ca aceasta are calitate.
A fost chemat in garantie Min Educatiei de catre USH si aceasta cerere a fost respinsa.
Pe fondul cererii aceasta actiune a fost admisa in sensul ca USH a fost obligata sa elibereze diploma de licenta.
Mai aveti nelamuriri ?