avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 818 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CONTRIBUTIE SANATATE PENTRU DIVIDENDE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CONTRIBUTIE SANATATE PENTRU DIVIDENDE

Unui angajat i se desface contractul de munca cu data de 30.09.2008. In anul 2009 incaseaza dividendele aferente anului 2008. Inrebarea este daca pentru suma incasata din dividende trebuia sa i se retine sanatate.
In anul 2008 cand era angajat s-a retinut si virat sanatate iar dividendele sunt aferente activitatii anului 2008 cu toate ca le incaseaza in 2009 cand nu mai este angajat.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 01:52, 7 Noiembrie 2012
Fondul de sanatate in cota de 5.5% trebuie platit de beneficiarul dividendelor pana la 25.01. ale anului in care le-a ridicat.
In cazul dvs. pana in 25.01.2010.

:luck:
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Noiembrie 2012
Herra_, utilizator
Fiti va rog mai explicita. Eu stiu ca dividendele sunt primite de asociati sau actionari, dupa caz, in functie de forma de organizare a societatii. Sau este vorba de acea parte a profitului pe care asociatii sau actionarii, dupa caz, hotarasc sa o repartizeze salariatilor? Sau angajatul respectiv are si calitatea de asociat sau actionar, dupa caz?
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Noiembrie 2012
Iulian MANEA, Contabil
Revin cu precizarea ca actionarul avea la vremea respectiva si calitatea de salariat.
La data la care a ridicat dividende nu mai avea calitatea de salariat. Datoreaza fond de sanatate.
Vedeti si modificari dupa 01.07.2012
[ link extern ]
Inteleg ca este vorba de un actionar care a fost pana la 30/09/2008 salariat si in anul 2009 a incasat dividende.

La sfarsitul unui exercitiu financiar se intruneste A.G.A. care, odata cu aprobarea bilantului, hotaraste cum se repartizeaza profitul: pe dividende, pe diverse fonduri sau se lasa nerepartizat sau partial pe fiecare. Dividendele repartizate in anul curent pot proveni din profitul anului precedent sau din profitul lasat nerepartizat din anii anteriori acestuia.

Pentru persoanele fizice beneficiare este venit obtinut in anul curent. Asa se si declara la fisc prin D205 pana pe 28 februarie a anului urmator.

In cazul prezentat mai sus, in 2009, atunci cand a primit dividendele, actionarul nu mai era salariat si, ca urmare, aferent acestora datoreaza si 5,5% C.A.S.S.

Alte discuții în legătură

Repartizarea profitului marius2009 marius2009 am un srl cu asociat unic. Daca in 2009 cand aproba bilantul anului 2008 distibuie la dividende doar o parte din profitul lui 2008 de ex. 50% si diferenta o ... (vezi toată discuția)
Repartizare profit Cstrut Cstrut Buna, am o nelamurire: am profitul aferent anului 2008 nerepartizat, il pot repartiza in decembrie 2009 si plati impozitul pana in 25.01.2010? multumesc (vezi toată discuția)
Dividende piciul piciul Buna seara, Am profit nerepartizat atat in 2009 cat si in 2010 pe care m-am hotarat sa-l repartizez pe dividende acum in decembrie 2011. Va rog din suflet ... (vezi toată discuția)