Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii nelamurire cu salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

nelamurire cu salariu

buna ziua,
am un contract de munca pe durata nedeterminata de 10 ani cu salariu de 1450lei.
Problema este ca am solicitat o 'adeverinta de venit', imi trebuia pentru banca si acolo la 'salariul lunar net ' in ultimele 3 luni am trecute sumele de iul-700lei , aug-731lei si sep-755 lei, desi trebuia ca la 1450brut sa am pe la 1054net. Am intrebat de ce aceasta situatie si mi s-a spus ca firma este trecuta ca si neproductiva(sa ca nu si-a realizat planul?) si a trecut salariile mai mici pentru a platii mai putin darii la stat. este normal asa ceva?
Nu este normal asa ... intrebati angajatorul in baza a ce s-a diminuat salariul ? ... aveti cum specificat in c.i.m. sau in reg.intern ca forma de salarizare, salarizarea in acord?
Mai intai faceti o sesizare la ITM pentru nerespectarea clauzelor din CIM si apoi, daca nu se rezolva problema, actionati in judecata pe angajator.
Inainte de a face sesizare la ITM , ar trebui sa vada ce forma de salarziare a fost adoptata de catre angajator .. daca este vorba despre o salarizare in acord, atunci sesizarea nu prea mai are obiect.
lucrez ca op calc productie, si lucrez aprox 200ore lunar si i-au 'in mana' aprox 1800 lei.
ce am mai gasit... conform..... 'fisa fiscala 210' pe anul 2011 se pare ca din acest an la rubrica 'venit brut ' sunt sume de aprox 850lei cea ce inseamna ca degeaba am 'salariu lunar de incadrare-brut' de 1450 lei ca ei platesc cat vor....
din fisa fiscala reiese ca am salariu brut de 850lei???
dmhyou, utilizator
Si pe statul de plata ce salariu aveti trecut?