avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 275 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare din SRL IN PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare din SRL IN PFA

Buna seara, se poate schimba un SRL intr-un PFA sau trebuie inchis SRL-ul si deschis PFA-ul???
se inchide srl, apoi se deschide pfa
Cele doua entitati pot coexista in paralel fara nicio problema.
Pt.@moniknik:
Doriti sa aveti si sa lucrati in acelasi timp si pe SRL si pe PFA?
unmoeglich a scris:

Pt.@moniknik:
Doriti sa aveti si sa lucrati in acelasi timp si pe SRL si pe PFA?


Nu, am un SRL si as vrea sa-l "transform" in PFA, daca se poate...
Asa cum v-am mai spus inchideti SRL-ul si nu este greu daca nu aveti datorii la stat si la alti creditori si va infiintati un PFA ! SRL-ul nu se poate transforma in PFA.
Daca aveti datorii sau nu aveti bani sa inchideti SRL-ul asa cum v-a spus si utilizatorul @sad puteti merge in paralel si cu unul si cu altul.

Alte discuții în legătură

Cum se poate transforma un asociat unic al unei firme in p.f.a.? radita martonfi radita martonfi se poate transforma un asociat unic al unei firme in P.F.A. ?Daca cum se procedeaza? radita martonfi (vezi toată discuția)
Dizolvare-lichidare srl Marianaaa Marianaaa Am infiintat un srl, eu fiind unic actionar si totodata administratorul firmei..Nu a desfasurat nicio activitate de la data infiintarii si pana in ... (vezi toată discuția)
Buna seara! pfa; masura 141; transfer ema87 ema87 [i]PFA DESCHIS PT A ACCESA MASURA 141 SE POATE TRANSFERA UNEI ALTE PERSOANE? DAK DA, CE ANUME TREBUIE FACUT? VA MULTUMESC![/i] (vezi toată discuția)