Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sonorizare electronica asurzitoare din clopotnita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sonorizare electronica asurzitoare din clopotnita

salut,

cum ati procedat (legal) pentru a readuce la normal aceasta situatie iesita de sub control: sonorizare electronica asurzitoare din clopotnita (nu sunt clopote normale!)?!?

este vorba de un sintetizator electronic, nu de un clopot;

in acest caz se poate aplica: " LEGEA nr. 61 din 27 septembrie 1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice indica infractiunile si contraventiile la incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice. In acest sens, avem: ART. 3
Constituie contravenţie sãvârşirea oricãreia dintre urmãtoarele fapte, dacã nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, sã fie considerate infracţiuni:
25) tulburarea, fãrã drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigãte sau larmã;
26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22,00-8,00 şi 13,00-14,00 de cãtre orice persoanã prin producerea de zgomote, larmã sau prin folosirea oricãrui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinãtate a acestora;(...)"
?!
Sambata si duminica este 24 de ore din 24 - orarul de interzicere a oricaror zgomote, larma, tapaj de orice fel...!?!
Multumim anticipat pentru raspuns!
iesiredinindiviziune, utilizator
iesiredinindiviziune a scris:

Sambata si duminica este 24 de ore din 24 - orarul de interzicere a oricaror zgomote, larma, tapaj de orice fel...!?!

Care ar fi in acceptiunea dvs temeiul legal pentru ca numai sambata si duminica sa fie interzise orice zgomote,larma,tapaj de orice fel...!?!
Daca va confruntati cu aceasta situatie,initial sesizati reprezentantii bisericii,ulterior daca nu se solutioneaza ,sesizati oficial autoritatea competenta a constata si consemna contraventii
Se pare ca este o moda...asta cu sonorizarea la biserici. Sa auda tot cartierul. Mai demult am avut aceiasi problema. A facut asociatia un demers la patriarhie dar fara rezultat. Intre timp m-am mutat de acolo. Oricum duminica dimineata la ora 8 incepea spectacolul.....
buna seara,

multumim pentru raspuns,

referitor la mesajul nostru initial (...sambata si duminica...) : probabil am omis o virgula!

era de fapt o intrebare suplimentara fata de cea despre zilele lucratoare ale saptamanii, adica - orele de liniste de respectat mai ales pentru duminici, ar fi 24 ore din 24, nu ?!

ynocentta a scris:

iesiredinindiviziune a scris:

Sambata si duminica este 24 de ore din 24 - orarul de interzicere a oricaror zgomote, larma, tapaj de orice fel...!?!

Care ar fi in acceptiunea dvs temeiul legal pentru ca numai sambata si duminica sa fie interzise orice zgomote,larma,tapaj de orice fel...!?!
Daca va confruntati cu aceasta situatie,initial sesizati reprezentantii bisericii,ulterior daca nu se solutioneaza ,sesizati oficial autoritatea competenta a constata si consemna contraventii

in atentia moderatorului : buna ziua, intrebarea care ati sters-o ca "dublura" era chiar intrebarea cea COMPLETATA (corectata) de noi si ati lasat cea care avea erori de exprimare si o virgula lipsa, va redam mai jos mesajul care trebuie sa apara in forum si la care asteptam raspuns/dezbatere :

in primul rand am dori sa stim daca am ales subforumul corect pentru aceasta situatie!?

intrebare : privind tulburarea folosirii locuintei !
cum ati procedat (legal) pentru a readuce la normal aceasta situatie iesita de sub control: sonorizare electronica asurzitoare din clopotnita (nu sunt clopote normale!)?!?

este vorba de un sintetizator electronic, nu de un clopot;

in acest caz se poate aplica: \" LEGEA nr. 61 din 27 septembrie 1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice indica infractiunile si contraventiile la incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice. In acest sens, avem: ART. 3
Constituie contravenţie sãvârşirea oricãreia dintre urmãtoarele fapte, dacã nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, sã fie considerate infracţiuni:
25) tulburarea, fãrã drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigãte sau larmã;
26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22,00-8,00 şi 13,00-14,00 de cãtre orice persoanã prin producerea de zgomote, larmã sau prin folosirea oricãrui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinãtate a acestora;(...)\" ?!?

Intrebare suplimentara privind orele de liniste sambata si duminica :
care este orarul de respectat sambata si mai ales duminica? in acest caz este 24 de ore din 24 - orarul de interzicere a oricaror zgomote, larma, tapaj de orice fel...!?!

Multumim anticipat pentru raspuns!
Posibil .. scuze de eroare ..:slap:

Fiind vorba despre tulburarea linistii publice se poate spune ca este incadrat corect topicul deschis de dvs ...