Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme asociatie proprietari

In urma sesizarii proprietarilor primarul dispune prin dispozitie scrisa verificarea documentelor financiar contabile ale asociatiei nr.11 din Falticeni.
Comisia , in urma verificarilor, constata o serie de nereguli pe care le consemneaza in Nota de Constatare si anume:
- 1,3 miliarde ron lipsa de casa
- inexistenta listelor de plata a cotelor de contributie inca din anul 2010
- inexistenta registrelor contabile obligatorii ( contabilitate in partida simpla)
- inexistenta istoricului rai platnicilor
- dispozitii de plata catre diferite persoane care au efectuat diferite munci in folosul asociatiei,nenumerotate, nejustificate si neaprobate
- neafisarea informatiilor referitoare la activitatea administrativa si de personal a asociatiei
- si multe altele
Care sunt masurile legale ce pot fi luate de Comitetul Executiv in cel mai scurt timp?
Este legal ca administratorul sa mai incaseze cotele de cheltuieli?
Va rog rugam sa ne ajutati in rezolvarea acestor mari probleme.Multumesc anticipat

Este greu de emis opinie in situatia in care concluziile verificarii primarului nu individualizeaza persoanele responsabile
Teoretic ,prejudiciul se datoreaza reprezentantilor asociatiei de proprietari presedinte,comitet,cenzor ,administrator
Incalcarea normelor in domeniu cat si a obligatiilor specifice functiei in cadrul asociatiilor de proprietari,conduce la sanctiuni distincte,conform disp art 32 al 2 din L nr 230/2007
In cazul in care se dovedeste ca administratorul de imobil,prin activitate sau inactivitatea sa a cauzat prejudicii proprietarilor,acesta in temeiul deciziei RIL nr 3 02.12.2002 pronuntata de procurorul general al ICCJ ,raspunde in calitatea de functionar ,
fapta acestuia de insusire,folosire sau traficare,in interesul sau ori pentru altul,de bani,valori sau alte bunuri pe care le gestioneaza sau le administreaza constituie infractiunea de delapidare

Este hazardat a acorda dreptul comitetului executiv sa dispuna masuri,in conditiile in care acesta in parte se face vinovat de constatarile autoritatii publice locale
In raport de situatia speciala cu care se confrunta asociatia de proprietari,se impune convocarea de adunare generala supunerea spre analiza a situatiei si a concluziilor raportului,astfel incat proprietarii sa hotarasca in cadrul si in limitele prevederilor in vigoare masurile care se impun pentru tragerea la raspundere a vinovatilor si eventual dispunerea de masuri in vederea recuperarii prejudiciului
ynocentta, utilizator
Imi cer scuze, a fost intrunita Ad.Gen.Extraordinara prin care s-a votat schimbarea presedintelui si a C.Ex. Era vorba de masurile pe care poate sa le ia noii reprezentanti ai asociatiei
corneliabenesch, utilizator
Bun a fost convocata adunarea generala
Situatia expusa de dvs pe forum a facut obiectul discutiilor participantilor la adunare?
Teoretic ,pentru ca asociatia de proprietari sa desfasoare demersuri pentru recuperare prejudiciu,este necesar sa existe expertiza financiar contabila
Conditionat de concluziile expertizei,asociatia de proprietari prin reprezentanti legali se poate ridica cu pretentii impotriva persoanelor responsabile de prejudiciu,prin formulare de plangere la parchet In urma analizei plangerii,coroborat cu probele care vor fi depuse la dosar procurorul responsabil poate dispune fie rezolutie ,fie rechizitoriu pentru declinarea solutionarii in favoarea instantei de judecata
Eu cred ca mai indicat ar fi sa se formuleze plangere la Parchet in baza controlului reprezentantilor primariei . Ulterior, la cererea Parchetului, se v-a dispune o expertiza contabila judiciara care sa constituie proba in dosar. Asta pentru a nu mai plati o expertiza contabila extrajudiciara, pe care se arunca degeaba banii deoarece nu are valoare de proba in dosar.
Multumesc tare mult pentru ajutor! Voi mai reveni cu amanunte,lupta abia incepe.Nu o sa va vina sa credeti ce veti afla
corneliabenesch, utilizator