Forum Discuţii juridice Executare silită bo avalizat
Discuție deschisă în Executare silită

bo avalizat

Buna ziua,
Am contractat in 2009 o linie de credit pentru dezvoltarea societatii, bani pe care i am folosit pentru avans la un camion - cred sa pot demonstra cu OP.

la momentul respectiv directorul bancii mi a spus sa aduc casa gaj ca sa imi acorde creditul insa am refuzat explicand ca nu am nevoie de credit in cazul asta.

Problema este ca ulterior acesta m a contactat si m a anuntat ca banca mi a acceptat creditul si fara ipoteca dar sa semnez bo in alb...ca reprezentant al societatii, fara sa imi explice exact adevarata calitate si efectele acestui bilet la ordin.

[pot depune plangere penala impotriva bancii? daca da, trebuie depusa la politia economica? pot face actiune in anulare A executarii silite?

firma este in insolventa din 2011, lucru pe care abea astazi l am aflat.

pe 11 februarie am contactat un avocat pentru a introduce firma in insolventa. Am verificat impreuna siteul tribunalului sa vedem daca este vreo actiune impotriva firmei si nu era nimic.

azi, supriza!!!! am verificat din nou si apare deschiderea procedurii din 26 octombrie 2011 la cererea bancii.

Avocatul cu care am semnat contractul pentru deschiderea procedurii de insolventa a depus si el cerere de insolventa pe 14 februarie fara sa i fie respinsa.
In cazul in care ati avalizat personal (semnat la aval) biletul la ordin, v-ati asumat obligatia de a achita suma datorata.
Legea 58/1932 prevede in Art. 35: Avalistul este ţinut în acelaşi mod ca acela pentru care a garantat. Prin urmare, raspundeti in solidar cu societatea pentru plata datoriei.
Ceditorul are dreptul sa execute silit, in acelasi timp, atat societatea cat si pe dv., cu respectarea procedurilor prevazute de lege.
In ce priveste executarea dv. personala, este irelevant faptul ca societatea a fost declarata in insolventa.
Intrarea in insolventa a societatii are ca efect suspendarea de drept a executarii silita a societatii si nu a dv.
Declararea insolventei persoanei fizice nu este reglementata de legea romana.
De asemenea, banca poate sa va execute in acelasi timp cu executarea societatii si nu succesiv sau conditionat de nerecuperarea datoriei de la societate, pana la recuperarea integrala a debitului.

In acelasi timp, exista cazuri in care executarea silita inceteaza, ca de exemplu, daca nu exista bunuri/venituri urmaribile. Nu veti putea fi executat silit daca nu detineti in proprietate bunuri sau nu inregistrati venituri urmaribile. In aceasta situatie, ar fi bine sa vi se analizeze de urgenta cazul cu documentatia integrala si sa obtineti opinia unui specialist avocat/consilier juridic, pentru a nu va angaja in proceduri costisitoare, daca nu au sanse de succes sau sunt lipsite de interes.

Instanta a considerat ca " viciile de formă" pot fi invocate numai de societate nu ?i de avalist "deoarece potrivit punctului 207 ale Normelor cadru ale BNR 6/1994 obliga?ia avalistului este o obliga?ie autonomă\" (...) "Totodată, se re?ine că obliga?ia recurentului având un caracter autonom produce efecte juridice chiar dacă obliga?ia pe care a garantat-o ar fi nulă, a?a cum se prevede în art.35 alin.1 din Legea nr.58/1934"... "sus?inerile referitoare la completarea unor rubrici în plus" de catre banca în ce prive?te biletul la ordin pot fi invocate potrivit art.12 din Legea nr.58/1934 numai dacă se dovedeste că banca ar fi dobândit biletul la ordin cu rea credin?ă, ceea ce în spe?ă nu este cazul, intrucat ati incheiat un contract si/sau act aditional prin care ati garantat plata datoriei cu biletul la ordin.
Totodată dispozi?iile legale "prevăd ca men?iune obligatorie pe biletul la ordin doar semnătura olografă a avalistului, care există ?i nu a fost contestată în nici un moment de recurent, fără să existe dispozi?ii exprese cu privire la completarea rubricilor biletului la ordin de către o persoană sau alta".

Puteti gasi mai jos o speta similara cazului dv.

[ link extern ]

[ editat - daca dati link catre hotarare, n-o mai copiati in forum, multumesc]
gi-jane2, moderator
Multumesc foarte mult pentru raspuns. Cautiunea aceia imi confera vreun drept ? Am inteles ca daca o platesti iti ofera o perioada de 1 an sa iti platesti datoria....
Biletul la ordin investit cu formula executorie este titlu executoriu si da dreptul creditoarei sa va execute silit de indata ce s-a obtinut incuviintarea executarii.

Avalistul are dreptul sa formuleze in instanta contestatie la executare. In acelasi timp poate formula cerere de suspendare a executarii, cu darea unei cautiuni. Ca urmare a platii cautiunii, obtineti doar judecarea cererii de suspendare, nu si suspendarea executarii.
Aceste cereri sunt in mare parte respinse ca neintemeiate de catre instanta.

Trebuie sa intelegeti ca pentru estimarea sanselor si pentru a formula o actiune cu sorti de izbanda, este foarta importanta analiza documentatiei de catre un avocat/consilier juridic si emiterea unei opinii intemeiate: pot fi sanse in cazul in care nu ati garantat cu biletul la ordin contractul de credit, nu ati mandatat banca sa completeze biletul, nu ati semnat dv. biletul, suma este nelegal calculata, cu incalcarea legii etc.

Va citez mai jos extrase din raspunsurile postate de dl. av. profesor Piperea pentru cazuri similare la: [ link extern ] /

Un bilet la ordin in alb ... poate fi anulat in instanta (in niste conditii destul de restrictive reglementate de Legea nr. 59/1934).
Banca are dreptul sa introduca la plata acele bilete la ordin si are dreptul sa inceapa executare contra dvs. Dvs aveti dreptul sa formulati contestatie la executare (dublata si de o cerere de suspendare a executarii)... ar trebui sa invocati faptul ca debitorul principal – societate – este in faliment, fata de acest debitor executarile silite fiind suspendate. Din moment ce dvs ca avalist raspundeti pt societate si nu in locul societatii, atunci puteti invoca o suspendare indirecta a executarii si in ceea ce va priveste. Singura solutie este sa formulati o contestatie la executare, in care sa cereti nulitatea executarii pe motiv ca creanta principala nu se poate executa cita vreme este pe rol procedura de insolventa fata de debitorul principal si, deci, nici fata de garant.
Teoretic, creanta rezultata din aval nu se poate executa cita vreme avalizatul este in insolventa. Dar cecul este un act juridic autonom si abstract. Creditorul poate invoca acest lucru si va poate paraliza contestatia.
Aveti bilete la ordin avalizate – in baza acestora se poate continua executarea de catre banca. Contestati executarea biletelor la ordin...aceti in asa fel incat sa accelerati procedura de lichidare a firmei. Daca firma se radiaza, se poate considera ca creanta, ca si colateralul (avalul pe biletul la ordin) se va fi stins. Nu aveti un caz simplu, asa ca ar fi bine sa apelati la un avocat.

Va stau la dispozitie pentru neclaritati, cu stima,

Luisa Mitroi
Luisa Mitroi legalista.ro, Consilier juridic
Buna ziua,

bo in alb - avalizat, fiind la vedere(fara scadenta) an inteles ca trebuie prezentat la plata in termen de un an de la data emiterii, daca nu , posesorul (banca)va fi decazut din drepturi:

Banca a completat la data emiterii: 29.06.2009, iar scadenta 07.07.2010 (sunt 373 de zile de la data emiterii si pana la data scadentei) - este decazuta din dreptul de executare sau este o portita ce i permite exeutarea in termenul de mai sus?

Va multumesc mult pentru tot
gi-jane2, moderator
"Potrivit art. 94 din Legea nr. 58/1934 prescripția acțiunii cambiale directe este de 3 ani, adică pentru acțiunea acceptantului, respectiv a emitentului biletului la ordin și avaliștilor. Acest termen de 3 ani se socotește de la data scadenței biletului la ordin.
Potrivit dispozițiilor art.106 din Legea nr. 58/1934 condițiile pe care trebuie să le îndeplinească un bilet la ordin sunt aceleași ca și cele de la cambie.
Dispozițiile art.105 precizează că biletul la ordin a cărui scadență nu este arătată, este socotit plătibil la vedere.
Art.37 din Legea nr.58/1934 stabilește că cambia la vedere plătibilă la prezentare. Ea trebuie prezentată spre plată în termen de un an de la data sa. poate reduce sau prelungi acest termen.
Rezultă din aceste dispoziții legale că, de regulă, biletul la ordin a cărui scadență nu este arătată este socotit plătibil la vedere și că în acest caz trebuie prezentat la plată în termen de un an de la data emisiunii. Dar trăgătorul are posibilitatea prelungirii acestui termen, ipoteză în care scadența acceptată care depășește un an trebuie menționată pe biletul la ordin.
Dar conform art.387 Cod procedură civilă executarea silită începe prin somația comunicată debitorului.
Executarea silită cambială, este o procedură specială de valorificare a drepturilor cambiale, care derogă de la regulile dreptului comun privind executarea silită.
Potrivit art. 320 din Norma BNR privind executarea lit.j prescripția se întrerupe numai printr-o executare valabilă.
Ori somația trimisă după depășirea perioadei de prescripție nu poate fi considerată un început de executare valabilă" (Curtea de Apel Cluj, DECIZIA CIVILÃ nr. 1141/2008).

În speță dreptul de a cere executarea silită s-a născut la data de 07.07.2010, dată de la care biletul la ordin a devenit scadent, iar termenul de prescripție a început să curgă tot de la această dată.
Daca ati primit somatia in termen de 3 ani de la data scadentei, creditoarea se afla in termen de a cere executarea silita.

Cu stima,

Luisa Mitroi