avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CAS pentru dobanda la banca ?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CAS pentru dobanda la banca ?

1. Daca am avut depozit bancar cu dobanda datorez pe langa impozit pe venit si CAS pentru dobanda respectiva ?
2.Daca am inchiriat masina cu contract de inchiriere datorez CAS pentru venitul respectiv sau doar impozit pe venit ?
Cel mai recent răspuns: mirunaa , utilizator 16:02, 11 Iunie 2014
Pentru depozit bancar nu datorati decat impozit pe care vi-l opeste si vi-l plateste banca, asa ca pentru punctul 1. nu aveti aceasta grija.
1. - CAS = contributie de asigurari sociale (pentru pensie);
- CASS = contributii de asigurari sociale pentru sanatate.

2. La care din ele va referiti?
As dori sa stiu daca pe langa impozit mai datorez si altceva . Ori CAS ori CASS . Multumesc
chiar nu mai inteleg nici eu nimic
tatal meu e pensionar si are un cont in banca ,iar anaful a zis ca datoreaza 5,5% din dobanda la sanatate
1. CASS se aplica asupra veniturilor persoanelor care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit:
- veniturilor din agricultura supuse impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura, indemnizatiilor de somaj
- pensiilor care depasesc suma de 740 de lei, pentru cuantumul ce depaseste aceasta suma
- veniturilor din cedarea folosintei bunurilor
- veniturilor din dividende si dobanzi
- veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate in mod individual sau intr-o forma de asociere
- altor venituri care se supun impozitului pe venit, numai in cazul in care nu realizeaza venituri.

2. Asadar tatal dvs. va plati 5,5% asupra cuantumului dobanzii.

Alte discuții în legătură

Ce impozite se platesc pe veniturile realizate din chirie? este cas-ul inclus? ileana_cozanzeana ileana_cozanzeana Buna ziua, Sunt foarte nedumerita referitor la impozitul pe venit si CAS. Datele problemei: Un pensionar inchiriaza un apartament si astfel realizeaza ... (vezi toată discuția)
Plata contributiei asig.de sanatate asupra veniturilor din dividende mihanego mihanego am urmatoarea situatie: 1.profit aferent exercitiului financ.2007 repartizat la rezultat reportat, 2.in luna iulie 2008 asociatul unic,administrator,care nu ... (vezi toată discuția)