Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cerere salariu mediu pe unitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cerere salariu mediu pe unitate

Am si eu o rugaminte, daca imi puteti spune ce trebuie sa contina o cerere pentru salariu mediu pe unitate.
orice cerere trebuie sa aiba un obiect (salariul) si o cauza/temei legal sau CIM sau contract colectiv.
In cerere veti mentiona aprobarea acordarii unui salariu mediu pe unitate , motivul acordarii si baza legala a acordarii ...
Nu m-am exprimat bine, ma refeream daca cererea trebuie sa contina si extras din contractul colectiv de munca unic la nivel national 2011-2014, respectiv art.51 lit. c
CCMN invocat de dvs nu exista ... a ramas in stadiu de proect, intrucat nu a fost inregistrat la Minsiterul Muncii .. un act juridic nevalabil nu poate fi invocat pentru a se beneficia de drepturile prevazute in acesta ...
Pai atunci cum trebuie sa ma exprim, efectiv in cerere, la unitatea unde lucrez trebuie sa le dau si putin mura'n gura, baza legala, altfel risc sa nu imi aprobe cererea.
Deasemenea ma intereseaza si cererea de suspendare a contractului de munca, pt. indemnizatie.