Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Angajari avocati stagiari la societatile de avocatura?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Angajari avocati stagiari la societatile de avocatura?

Buna ziua! As dori sa stiu daca se marile societati de avocatura din Bucuresti mai sunt interesate de avocati stagiari? Le-am dat niste telefoane, nu mi s-a spus nimic concret, sunt interesati in schimb sa se depuna niste CV, de parca stagiarii au timp in timpul stagiului de aprecierile sau criticile lor. Mai ales in cazul meu care nu sunt din Bucuresti nu am cum sa intru ca stagiar pe baza simplei supozitii ca cineva dintre acei cititori de CV-uri online ar fi interesati de serviciile unui stagiar. In plus i-am intrebat cam si ce salarii se practica la care mi s-a raspuns un sec "confidential". De parca am fi la banca sau ceva...
Cred ca puteti sa faceti un experiment si sa sunati la orice societate de stat sau privata sau liber profesionist de oriunde din lume si sa intrebati cam ce salariu se da.... o sa vedeti ca nu va raspunde nimeni, asa ceva nu se intreaba la telefon...
In rest, va doresc succes!
ContSters267464, utilizator
asa de curiozitate ati citit in presa articole legate de nivelul de selectie la acele firme?exista numeroase articole.cate limbi straine stiti?ce note ati avut in facultate?ce note ati avut la examenul de admitere in avocatura?ce activitati extra-scolare ati avut in legatura cu meseria?ce ramura de drept va este mai apropiata?ce disponibilitate aveti sa lucrati peste 12 ore pe zi?astea sunt niste intrebari "din clasici", pe langa restul...

de aici puteti porni in cautari...

[ link extern ]

p.s. :nicaieri sa nu mai intrebati "cam ce salar se da" pentru ca veti pati la fel in continuare (vi se inchide telefonul in nas). succes
Dom'le dar cum vorbiti de parca societatile de avocatura ar fi permanenta dvs preocupare... Si daca vreti sa stiti, da. m-am interesat si nu intereseaza pe nimeni avocati stagiari... deci daca nu stiti nu mai vorbiti aiurea!
atunci de ce pe juridice apar saptamanal mesaje ca se recruteaza avocati stagiari:))bineinteles de catre firmele din bucuresti.
indicati-mi si mie aceste "juridice" :-/