Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim pe economie

Buna ziua,

Salariul minim brut pe economie este de 800 lei din 01.07.2013 si termenul de transmitere revisla se calculeaza de atunci 19 zile lucratoare ? Revisalul trebuie transmis pana 25.07 ultima zi?

Multumesc
Da, asa este.:)
Eu nu as de aceeasi parere. Art.4 alin.2 din HG nr.500/2011 prevede un alt termen de transmitere, avand in vedere ca modificare survine in baza unui act normativ .
Stiu ca au fost discutii pe tema asta inca din februarie, cand a fost majorarea salariului minim de la 700 la 750.:) Insa, se pare ca o buna parte a reprezentantilor ITM-urilor din tara sunt de aceeasi parere cu mine.

www.avocatnet.ro/content/art...
ITM Buc nu reprezinta toate ITM-urile din tara, iar daca intrebati la ITM Buc o sa vedeti cati dintre inspectori au aceeasi parere cu cea exprimata in acel articol.

Legea este clara nu lasa loc de interpretari in aceasta privinta , art.4 alin.2 teza a II-a din HG nr.500/2011 prevede expres ca, exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.

De ce nu se spune in acel articol sau in altul cati au luat amenda pe o astfel de interpretare ?
Pey, in cazul asta, ati putea uza de calitatea dvs de moderator pe acest forum, si sa incercati sa opriti de la publicare articole care pot genera interpretari :) Sunt destule teme/subiecte asupra corora nu exista o parere unitara si mi se pare destul e neplacut ca nu putem lua ca reper un articol publicat pe acest site de profil.:)