Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chiriasi rau-platnici
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chiriasi rau-platnici

Suntem o Asociatie de proprietari, intr-un bloc cu 10 apartamente. 3Apartamente au fost inchiriate de proprietari unor persoane particulare, care in mod repetat nu-si achita cotele ce le revin la cletuielile lunare. Noi ceilalti, de 32 de ani, de cand locuim in apartamentele ce le detinem, nu am avut niciodata restante la plati. Ce putem face impotriva acestor chiriasi care ne exaspereaza ? Va rugam sa ne indicati o cale juridica de rezolvare a problemei.X-(
In conformitate cu normele in vigoare asociatia de proprietari detine incheiat acord de asociere cu proprietarul spatiului cu destinatia de locuit
In situatia in care locatarii apartamentului se inregistreaza cu sume cu titlu de restanta si dovedesc dezinteres pe parcursul mai multor luni pentru achitarea cotelor individuale de intretinere,se impune ca reprezentantii asociatiei de proprietari sa respecte si sa aplice dispozitiile in vigoare
L nr 230/2007 ART. 49
(1) Asociaţia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizări pentru
orice sumă cu titlu de restanţă, afişată pe lista de plată. Penalizările nu vor fi mai
mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de
30 de zile care depăşeşte termenul stabilit pentru plată, fără ca suma penalizărilor să
poată depăşi suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plată a cotelor de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de
proprietari, afişate pe lista lunară de plată, este de maximum 20 de zile
calendaristice.
(3) Sumele rezultate din aplicarea penalităţilor de întârziere vor face obiectul
fondului de penalităţi al asociaţiei de proprietari şi se vor utiliza numai pentru plata
penalizărilor impuse asociaţiei de proprietari de către terţi şi pentru cheltuieli cu
reparaţiile asupra proprietăţii comune sau alte cheltuieli de natură administrativă.
ART. 50
(1) Asociaţia de proprietari are dreptul de a acţiona în justiţie pe orice
proprietar care se face vinovat de neplata cotelor de contribuţie la cheltuielile
asociaţiei de proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit.
(2) Acţiunea asociaţiei de proprietari este scutită de taxă de timbru.
(3) Sentinţa dată în favoarea asociaţiei de proprietari, pentru sumele datorate de
oricare proprietar, poate fi pusă în aplicare pentru acoperirea datoriilor prin orice
modalitate permisă de Codul de procedură civilă.
ART. 51
(1) Asociaţia de proprietari are un privilegiu imobiliar cu rang prioritar asupra
apartamentelor şi altor spaţii proprietăţi individuale ale proprietarilor din
condominiu, precum şi un privilegiu asupra tuturor bunurilor mobile ale acestora, pentru
sumele datorate cu titlu de cotă de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de
proprietari, după cheltuielile de judecată datorate tuturor creditorilor în interesul
cărora au fost făcute.
(2) Privilegiul se înscrie în registrul de publicitate imobiliară al judecătoriei,
la cererea preşedintelui asociaţiei de proprietari, pe baza extraselor de pe ultima
listă lunară de plată a cotelor de contribuţie din care rezultă suma datorată cu titlu
de restanţă. Privilegiul se radiază la cererea preşedintelui asociaţiei de proprietari
sau a proprietarului, pe baza chitanţei ori a altui înscris prin care asociaţia confirmă
plata sumei datorate.
(3) Operaţiunile de publicitate imobiliară privitoare la privilegiul prevăzut la
alin. (1) şi (2) sunt scutite de taxă de timbru.

ieia a scris:
Ce putem face impotriva acestor chiriasi care ne exaspereaza ?

Presedintele asociatiei de proprietari este cel care trebuie sa faca demersuri pentru incasarea restantelor si penalizarilor, putand apela la mai multe metode:
- aplicarea de penalizari conform sistemului propriu al asociatiei
- notificarea proprietarului (nu chiriasul ci proprietarul) prin scrisoare cu confirmare de primire
- instituirea privilegiului imobiliar la Oficiul de cadastru si publicitate imobiliara
- apelare la mediator
- actionarea in judecata

Toate acestea se fac de presedinte direct in relatia sau impotriva proprietarului si nu impotriva chiriasului.
Impotriva chiriasului puteti face sesizari la institutiile statului (politie, primarie, sanatate, mediu...) daca acestia incalca normele legale de igiena, de trai, deranjeaza vecinii, au un comportament in afara legii...

Multumim pentru raspunsurile primite si pentru promptitudine
Buna seara.
Daca proprietarul are domiciliul in alt stat,cum il putem notifica? Mai mult ,adresa nu o cunoastem. Multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.
scrichy, utilizator
Ce penalizari?? Aceste specimene de chiriasi nu vor mai plati restantele si nici chiria si vor parasi locatia fara sa anunte pe nimeni. Ca si proprietar eu ii numesc "chiriasi voiajori" si am patit asemenea situatii. Cand datoriile acumulate cresc, chiriasii rau platnici fug pur si simplu, catre alti "fraieri". Inchirierile acum sunt foarte riscante ptr. proprietari.